Siatkówka plażowa – najważniejsze rozgrywki
Siatkówka plażowa kiedyś była uważana głównie za zabawę na piasku, ale dziś piłki do siatkówki plażowej fruwają między innymi na igrzyskach olimpijskich. Zawody odbywające się co cztery lata nie są jednak jedynymi rozgrywkami, na jakich skupiają się specjaliści od gry na plaży. Dużą rangę ma jeszcze kilka wydarzeń, w których główną rolę odgrywa siatkówka plażowa – kobieca oraz męska.
Najważniejsze rozgrywki na świecie
W czasie sezonu pulsującego życiem głównie od maja do listopada najlepsze zawodniczki i zawodnicy objeżdżają niemal cały świat.
Igrzyska olimpijskie
Siatkówka plażowa zadebiutowała na igrzyskach olimpijskich w Atlancie w 1996 roku, 32 lata po siatkówce halowej. Nominacja olimpijska była potwierdzeniem jej miejsca w panteonie prestiżowych sportów i do dziś igrzyska pozostają najbardziej prestiżową imprezą w kalendarzu. Raz na cztery lata o medale walczą po 24 pary męskie i kobiece – jeden kraj mogą reprezentować najwyżej dwie ekipy. Dotąd największymi sukcesami mogą pochwalić się Amerykanie i Amerykanki: łącznie tamtejsze pary mają na koncie sześć złotych medali, dwa srebrne i jeden brązowy. Mistrzami olimpijskimi były też pary z Brazylii, Niemiec i Australii. Polska nie ma w dorobku żadnego miejsca na podium.
Mistrzostwa świata
Przez lata nieoficjalne mistrzostwa świata były najważniejszym turniejem, w jakim mogli wystąpić zawodnicy o specjalizacji siatkówka plażowa. Przepisy FIVB, czyli Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej, powołały do życia podobny turniej pod jej egidą dopiero w 1997 roku. Od tamtej pory MŚ są rozgrywane co dwa lata. Najwięcej triumfów w rozgrywkach kobiet i mężczyzn mają pary z Brazylii – zdobyły 12 tytułów, łącznie przywiozły 31 medali. Pięć złotych krążków to dorobek ekip amerykańskich, dwa – niemieckich. Pary znad Wisły pozostają bez medalu, mimo że Polska raz gościła turniej finałowy. W 2013 roku odbył się w Starych Jabłonkach na Mazurach.
World Tour
Corocznym cyklem prestiżowych zawodów są rozgrywki World Touru. Zapoczątkowano je w 1989 roku wśród par męskich, pierwszy turniej dla kobiet został rozegrany trzy lata później. W skład rozgrywek wchodzą obecnie zawody o różnej randze, określanej liczbą gwiazdek – najbardziej prestiżowe, zaliczane do Wielkiego Szlema, mają ich pięć. Od 2015 roku cykl wieńczy turniej finałowy – w 2018 roku drugie miejsce zajęła w nim polska para Grzegorz Fijałek – Michał Bryl. Najbardziej utytułowane są jednak pary brazylijskie. W klasyfikacji końcowej pięć razy triumfowali Emanuel i Ricardo, a wśród kobiet siedmiokrotnie zwyciężyły Larissa i Juliana.
Najważniejsze rozgrywki w Polsce
Polskie pary rywalizują o medale międzynarodowych imprez, ale spotykają się ze sobą również na krajowym podwórku. Najważniejszym możliwym do zdobycia tytułem jest oczywiście miano mistrzów Polski. Medale tej imprezy są rozdawane rokrocznie od 1994 roku. Obecnie ich losy rozstrzygają się w czasie turniejów finałowych z udziałem najlepszych par kobiecych i męskich, które są wyłaniane w drodze zawodów eliminacyjnych. Najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii mistrzostw Polski jest Janusz Bułkowski, który ma w dorobku siedem złotych medali. Od 1996 roku o medale walczą również kobiety. Najwięcej tytułów, także siedem, ma na koncie Kinga Wojtasik, znana również pod panieńskim nazwiskiem Kołosińska.
Medale mistrzostw Polski w siatkówce plażowej zdobyło także kilku ważnych reprezentantów kraju w halowej odmianie dyscypliny. Brąz z plaży to element kolekcji nagród Michała Kubiaka, dwukrotnego mistrza świata pod dachem. Krążki na piasku zdobyli też między innymi Marcin Nowak i Marian Kardas.