Strój dla drużyny piłkarskiej. O czym trzeba pamiętać?

Koszulki sportowe, spodenki, getry – nawet strój drużyny piłkarskiej występującej w najniższej klasie rozgrywkowej musi składać się z kilku elementów. Przy wyborze kompletów sportowych przeznaczonych dla piłkarzy warto więc pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym będzie je łatwiej skompletować i zapewnić zawodnikom pożądany komfort.

Strój piłkarski – koszulki sportowe z nadrukiem i inne elementy

W różnego rodzaju amatorskich rozgrywkach czasami obowiązują dość nietypowe obostrzenia dotyczące strojów czy obuwia, w którym zawodnicy mogą się pojawiać na boisku. Jasno sprecyzowanymi wytycznymi charakteryzują się natomiast oficjalne rozgrywki, którymi administrują okręgowe związki piłki nożnej – dotyczą nawet najniższych lig, czyli klasy B oraz C, a także rozgrywek trampkarzy czy juniorów.

Do obowiązkowych elementów wyposażenia piłkarza należą koszulki sportowe, spodenki, getry, ochraniacze na golenie oraz obuwie piłkarskie. Buty do gry w piłkę powinny posiadać kołki, choć warto pamiętać, że w rozgrywkach młodzieżowych obowiązuje zakaz gry w obuwiu z metalowymi wkrętami. Co do ochraniaczy, powinny one amortyzować ewentualne uderzenia przeciwników w piszczele, minimalizując ryzyko poważnych kontuzji. Getry muszą je dokładnie zakrywać.

Materiał i kolory koszulek

Na jakie materiały warto się zdecydować przy zakupie strojów piłkarskich? W przypadku koszulek oraz spodenek dobrym wyborem będą syntetyczne tkaniny. Zapewnią one zdecydowanie lepszą wentylację w czasie wysiłku niż ubrania wykonane z bawełny. Na plecach koszulki każdy z zawodników musi mieć umieszczony numer, powinien on być widoczny również na spodenkach.

Oprócz tego na koszulkach zazwyczaj znajdują się różnego rodzaju nadruki. Standardem jest umieszczenie na plecach nazwy drużyny, z przodu często widnieje z kolei klubowy herb. Ciekawym urozmaiceniem może być wzbogacenie tyłów koszulek nazwiskami lub pseudonimami zawodników. Taki zabieg personalizujący stroje jest dopuszczalny przez przepisy – napis można umieścić nad lub pod numerem.

Przy zakupie koszulek, spodenek i getrów trzeba zwrócić uwagę na ich kolory. Zwykle drużyny wybierają stroje w klubowych barwach. Warto jednak zaopatrzyć zespół w co najmniej dwa komplety sportowe w różnych kolorach. To konieczne, by w przypadku spotkania z drużyną występującą w podobnym zestawie mieć możliwość dobrania kontrastujących strojów.

Odzież sportowa z nadrukiem – gadżety dla klubów

Często wybieranym przez kluby sportowe rozwiązaniem jest również dodatkowa odzież sportowa z nadrukiem dla zawodników. Szczególnie popularne są dwuczęściowe dresy z nadrukiem, w których piłkarze mogą wyjeżdżać na mecze. Często osoby zamawiające stroje dla drużyn decydują się też na zamówienie kurtek, czapek z daszkiem czy T-shirtów z nadrukowaną nazwą klubu. Tego typu gadżety cieszą zawodników, przy okazji wspomagając budowanie rozpoznawalności drużyny.

5/5 - (1 vote)