PZPS i FIVB. Najważniejsze siatkarskie organizacje

Nad rozwojem siatkówki czuwa kilka organizacji. Na ich czele stoi Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej, czyli FIVB. W jej gestii leży nie tylko piecza nad najważniejszymi rozgrywkami, ustala ona również obowiązujące na całym świecie zasady piłki siatkowej. Przedstawiamy FIVB i inne ważne siatkarskie instytucje.

FIVB – światowa federacja

FIVB to zdecydowanie najważniejsza z siatkarskich organizacji. Działa od 1947 roku, wśród 14 państw założycielskich była między innymi Polska. FIVB organizuje najważniejsze rozgrywki siatkarskie reprezentacji kobiet i mężczyzn – między innymi mistrzostwa świata oraz igrzyska olimpijskie – a także klubowe mistrzostwa świata. Pod jej nadzorem znajduje się zarówno siatkówka halowa, jak i siatkówka plażowa. Przepisy FIVB określają również sposób rozgrywania meczów piłki siatkowej, federacja ma dbać także o rozwój rekreacyjnej gry w siatkówkę. W skład FIVB wchodzi około 220 krajowych związków, należących do pięciu kontynentalnych federacji. Siedziba FIVB znajduje się obecnie w Lozannie w Szwajcarii. Od 2012 roku organizacji szefuje Brazylijczyk Ary Graca.

CEV – Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej

Od 1963 roku działa europejska federacja z siedzibą w Luksemburgu, zrzeszająca 55 krajowych związków. CEV administruje rozgrywkami siatkówki halowej oraz plażowej w Europie. Organizuje więc między innymi europejskie puchary kobiet i mężczyzn: Ligę Mistrzów, Puchar CEV oraz Puchar Challenge. Obecnie prezydentem CEV jest Serb Aleksandar Borcić.

AVC – Azjatycka Konfederacja Piłki Siatkowej

Działa od 1952 roku. Oprócz azjatyckich związków, w jej skład wchodzą także federacje z krajów Oceanii. Łącznie zrzesza 65 państw, podzielonych na pięć stref geograficznych. AVC szefuje Saleh A. Bin Nasser z Arabii Saudyjskiej, siedzibą organizacji jest Bangkok w Tajlandii.

CAVB – Afrykańska Konfederacja Piłki Siatkowej

Afrykańska konfederacja powstała jako ostatnia z kontynentalnych federacji. Działa od 1972 roku, w jej skład wchodzą 53 kraje. Siedziba CAVB to Kair w Egipcie. Już pięć lat przed założeniem federacji zostały rozegrane pierwsze mistrzostwa Afryki, za które dziś odpowiada CAVB. Prezydentem konfederacji jest Amr Elwani z Egiptu.

CSV – Południowoamerykańska Konfederacja Piłki Siatkowej

Państwa Ameryki Południowej powołały własną organizację siatkarską już w 1946 roku, a więc jeszcze przed rozpoczęciem działalności FIVB. Dziś CSV podlega światowej federacji i zrzesza 12 krajowych związków. Południowoamerykańska siatkówka jest aktualnie zdominowana przez Brazylię, siedziba CSV znajduje się w Rio de Janeiro. Prezydentem jest Kolumbijczyk Raffael Lloreda Curea.

NORECA – Konfederacja Piłki Siatkowej Ameryki Północnej, Centralnej i Regionu Karaibów

Powołana do życia w 1968 roku. W skład NORECA wchodzą 42 krajowe związki, siedem z nich nie jest jednak zrzeszonych w FIVB. Siedziba konfederacji znajduje się w Santo Domingo, stolicy Dominikany. Z tego kraju pochodzi również Cristobal Marte Hoffiz, aktualny prezydent konfederacji.

PZPS – Polski Związek Piłki Siatkowej

PZPS zajmuje się rozwojem i propagowaniem siatkówki w Polsce. Jest odpowiedzialny także za organizację rozgrywek ligowych i pucharowych w kraju, poza najwyższymi, zawodowymi ligami kobiet i mężczyzn. Od 1925 roku nad Wisłą działał Polski Związek Palanta i Gier Ruchowych, zrzeszający między innymi miłośników siatkówki. Związek ten zmieniał nazwy i zakres obowiązków, PZPS wyodrębnił się z niego w 1957 roku. Dziś zajmuje się on reprezentacjami narodowymi kobiet i mężczyzn we wszystkich kategoriach wiekowych. Prezesem PZPS od 2016 roku jest Jacek Kasprzyk.

3.7/5 - (3 votes)