Boisko do gry w siatkówkę

Jeżeli Twoją pasją jest siatkówka, warto dowiedzieć się kilku podstawowych rzeczy o tym sporcie. Zapewne jeśli grasz w siatkówkę znasz już podstawowe zasady tego sportu. Czy zastanawiałeś się jednak kiedyś nad tym, w jaki sposób zbudowane jest boisko do gry w siatkówkę? Jakie ma wymiary? Przeczytaj nasz tekst, a nie będzie kryło przed Tobą żadnych tajemnic.

Przepisy dokładnie regulują wymiary boiska

Oczywiście, w siatkówkę amatorsko można grać w różnych warunkach – na sali gimnastycznej, na świeżym powietrzu. Wygląd i wymiary profesjonalnego boiska do gry w siatkówkę są jednak precyzyjnie regulowane przez FIVB

Zgodnie z jej przepisami pole gry do siatkówki składa się z boiska i strefy wolnej. Boisko do gry w siatkówkę ma kształt prostokąta o wymiarach 18 na 9 metrów. Strefa wolna powinna mieć co najmniej 3 metry szerokości.

Kolejnym aspektem, często nieuświadamianym, na który powinniśmy również zwrócić uwagę, jest wolna przestrzeń nad polem gry. Bardzo ważne jest, by hala, w której znajduje się boisko do gry w siatkówkę nie była zbyt niska. W przeciwnym razie piłka będzie uderzała często o sufit, co będzie przeszkadzało w grze. Z tego powodu niezwykle istotne jest, aby boisko do gry w siatkówkę miało co najmniej siedem metrów wysokości.

Jak powinna wyglądać powierzchnia boiska do siatkówki?

Kolejnym ważnym aspektem jest to, jaka jest powierzchnia boiska do siatkówki. Oczywiście, amatorzy grają na różnego rodzaju podłożach, jednak w oficjalnych zawodach FIVB dopuszczalna jest jedynie nawierzchnia wykonana z drewna lub materiału syntetycznego. W zawodach FIVB ważne jest również to, aby boisko i strefa wolna wykonane były w innych kolorach, tak aby zawodnicy potrafili łatwo ocenić, gdzie kończy się jedno, a zaczyna drugie.

Na jakiej wysokości powinna być zawieszona siatka?

Kluczowe znaczenie dla przebiegu rozgrywki ma przede wszystkim to, na jakiej wysokości zawieszona jest siatka. Wysokości te zostały inaczej ustalone dla mężczyzn i kobiet. W przypadku kobiet wysokość ta wynosi 2,24 metra, natomiast w przypadku mężczyzn jest to 2,43 metrów.

Nieco inaczej kształtują się te wymiary w rozgrywkach młodzików. Tu siatka musi zostać umieszczona odrobinę niżej, tak aby dzieci, które cały czas rosną, miały szansę przebić piłkę na drugą stronę. W przypadku młodzików wysokość, na której powinna zostać zawieszona siatka to odpowiednio 2,15 metra w przypadku kobiet i 2,35 w przypadku mężczyzn.

Pamiętajmy jednak, że te wymiary bardzo ważne są w profesjonalnym sporcie. W amatorskim warto czerpać po prostu radość z gry, nawet gdy boisko nie do końca spełnia standardy FIVB.

Rate this post