FIVB ranking – poznaj najważniejsze zasady

Reprezentacje związków wchodzących w skład Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej, czyli FIVB, są klasyfikowane na podstawie rankingu. Podpowiada on, jak ocenić aktualną siłę drużyn, ale pełni również kilka innych, praktycznych funkcji. Przedstawiamy najważniejsze fakty związane z rankingiem FIVB oraz ustalaniem hierarchii w światowej siatkówce.

FIVB ranking – rodzaje zestawień

Ranking FIVB obejmuje jedynie reprezentacje narodowe. Jest prowadzony dla drużyn występujących w czterech kategoriach wiekowych, osobno dla siatkarek i siatkarzy. Zestawienia dla najmłodszych zespołów obejmują dziewczęce drużyny do lat 18 i chłopięce do lat 19. Kolejne rankingi stworzono dla ekip do lat 20 w przypadku kobiet i 21 dla mężczyzn oraz zespołów do lat 23. Najważniejsze są zestawienia seniorów i seniorek.

Punktacja rankingu

FIVB ranking jest ustalany na podstawie wyników uzyskanych w najważniejszych siatkarskich turniejach. Liczy się miejsce drużyny w klasyfikacji końcowej, liczba przyznawanych punktów zależy od rangi imprezy. Nowy ranking jest publikowany nie później niż tydzień po zakończeniu każdego turnieju. W zależności od tego, jak często rozgrywana jest impreza, punkty na niej zdobyte są wliczane do rankingu przez kolejne dwa lub cztery lata. Co roku dodawane są jedynie punkty możliwe do zdobycia w rozgrywkach Ligi Narodów. Najcenniejsze są triumfy w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Pucharze Świata, wyceniane przez federację na 100 punktów.

Na co wpływa FIVB ranking

Pozycja drużyny w rankingu FIVB decyduje o rozstawieniu w kwalifikacjach do oficjalnych turniejów międzynarodowych oraz finałach tych imprez. Teoretycznie im wyższe miejsce drużyna zajmuje w rankingu, tym łatwiejszych przeciwników może spodziewać się w początkowej fazie rozgrywek. Pozycja w czołówce rankingu pomaga również w otrzymaniu tak zwanej “dzikiej karty”, czyli prawa gry w turnieju mimo braku kwalifikacji.

Najlepsze drużyny ostatnich lat

Najważniejszy, seniorski ranking męskich reprezentacji jest w ostatnich latach zdominowany przez Brazylijczyków. Drużyna z Ameryki Południowej prowadzi w nim nieprzerwanie od 2005 roku. Najwyższe miejsce polskiej kadry w ostatnich kilkunastu latach to druga pozycja. Wśród kobiet pozycja liderek zmieniała się w tym czasie częściej – zajmowały ją Chinki, Brazylijki, Rosjanki, Amerykanki czy Serbki. Polki w ostatnich latach nie zdołały przebić się wyżej niż na siódmą lokatę.

Nowy ranking FIVB – możliwe zmiany

Wiosną 2019 roku FIVB zaproponowała nowy, testowy ranking, który ma być prowadzony równolegle do tradycyjnego zestawienia. Nowatorskie rozwiązanie miałoby polegać na przyznawaniu punktów za pojedyncze mecze, a nie miejsca końcowe w turniejach. Federacja ma zdecydować, które zestawienie lepiej oddaje rzeczywistą siłę drużyn.

4.1/5 - (7 votes)