Przyjmujący – siatkówka. Jak grać na tej pozycji?

Przyjmujący to pozycja, która wymaga dużej wrzechstronności. Przyjęcie zagrywki, blok, atak z szóstej strefy – w siatkówce na takich zawodników czeka szczególnie dużo zadań. Czym zatem powinien wyróżniać się dobry siatkarski przyjmujący i jak grać na tej pozycji?

Przyjmujący na boisku do siatkówki

Pozycja przyjmującego jest jedyną na boisku, która przez cały czas jest zajęta przez dwóch zawodników. Chociaż w podstawowej szóstce zawsze znajduje się dwóch przyjmujących i dwóch środkowych bloku, ci ostatni w drugiej linii są zastępowani przez libero. Przyjmujący grają natomiast zarówno z tyłu, jak i blisko siatki do siatkówki. W klasycznym zestawieniu szóstki trenerzy umieszczają obu przyjmujących po przekątnej – jednego w pierwszej linii, drugiego w drugiej.

Przyjmujący w siatkówce i jego zadania

Polska nazwa pozycji “przyjmujący” wywodzi się oczywiście od przyjęcia zagrywki. To bowiem właśnie obaj zawodnicy z tej pozycji wraz z libero odpowiadają za odbieranie serwisu rywali. Zwykle mocniej obarczony tym elementem jest przyjmujący, którego w żargonie siatkarskim określa się mianem “defensywnego”.

To odróżnia go od “ofensywnego” przyjmującego, który zazwyczaj dysponuje lepszymi warunkami fizycznymi i jest bardziej przydatny w ataku. Zbijanie piłki na stronę przeciwnika jest bowiem ważnym zadaniem przyjmujących, którzy teoretycznie mogą atakować z każdej strefy boiska. W siatkówce zawodnik grający na tej pozycji często jest jednak określany mianem lewoskrzydłowego, ponieważ to właśnie z tej strony parkietu przeważnie atakuje. Czasami rozgrywający wystawiają piłki do siatkówki przyjmującym również do zbić z drugiej linii, nazywanych atakami z szóstej strefy, które są wyprowadzane na środku siatki.

Do zadań przyjmujących należy również gra w bloku. Siatkarze z tej pozycji odpowiadają zwykle za blokowanie ataków po prostej, przy antence. Czasami dołączają także do zewnętrznej strony potrójnego bloku. Ze względu na swoją sprawność przyjmujący jest zazwyczaj również ważną postacią w obronie.

Jak grać na pozycji przyjmującego? Najważniejsze cechy

Przyjmujący powinien być dobrze wyszkolony w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Jedną z najważniejszych umiejętności powinno być jednak dobre odbicie sposobem dolnym, konieczne do przyjmowania mocnych serwisów. Zagrywkę można odbierać również palcami, czyli sposobem górnym, ale jest to możliwe jedynie przy słabszych zagraniach. Ważna jest również dobra technika ataku, zwłaszcza z lewej strony boiska. Niektórzy przyjmujący czasami atakują także z prawego skrzydła – częściej piłki w tym fragmencie parkietu otrzymują leworęczni zawodnicy.

Duża ruchliwość i sprawność – to kolejne cechy, które powinien posiadać dobry przyjmujący. Siatkówka, a zwłaszcza przyjęcie piłki, czasami wymaga bowiem położenia się na parkiecie, z którego następnie trzeba szybko się podnieść do ataku bądź gry w obronie. Przyjmującemu, podobnie jak większości siatkarzy, przydaje się również spory wzrost. To zwykle oznacza bowiem większy zasięg w ataku oraz bloku.

Najlepsi przyjmujący – siatkówka w Polsce i na świecie

Sporą liczbą wysokiej klasy przyjmujących dysponuje Vital Heynen, selekcjoner reprezentacji Polski w siatkówce. Jego zdaniem najlepsi polscy siatkarze z tej pozycji to Michał Kubiak i Wilfredo Leon, którzy stanowili podstawową parę przyjmujących w czasie mistrzostw Europy siatkarzy 2019. Ten pierwszy rok wcześniej został zresztą wybrany do najlepszej szóstki mistrzostw świata. W kadrze na ME 2019 byli również Artur Szalpuk oraz leworęczny Aleksander Śliwka. W reprezentacji regularnie występuje też Bartosz Kwolek, a o uznanie Heynena stara się ceniony w lidze włoskiej Bartosz Bednorz.

Czołowi przyjmujący z innych krajów? W rankingach najlepszych siatkarzy wysoko plasuje się Francuz Earvin Ngapeth, znany ze świetnej techniki oraz krnąbrnego charakteru. Cenieni są również dwaj siatkarze urodzeni na Kubie – Joandry Leal i Osmany Juantorena. Dziś pierwszy reprezentuje jednak Brazylię, a drugi Włochy. W czołówce nie sposób pominąć także Rosjanina Dmitrija Wołkowa, który w ostatnich latach odbiera coraz więcej indywidualnych wyróżnień.

5/5 - (8 votes)