Piłka do siatkówki – klejona czy szyta?

Zakup pierwszej dobrej piłki do siatkówki może przysporzyć nam sporo problemów. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem, stoją przed wieloma dylematami. Trudny może być bowiem nie tylko wybór ubrań do gry, ale także piłki. Warto więc wiedzieć, czy lepsze są piłki klejone czy szyte.

Cena

Zwykle piłki klejone są tańsze niż piłki szyte. Wynika to z tego, że sklejenie poszczególnych paneli wykorzystanych do wykonania piłki kosztuje mniej niż ich zszycie. Ponadto klejenie jest procesem krótszym. Najtańsze piłki szyte zazwyczaj nie kosztują mniej niż 60 zł, podczas gdy cena najtańszych piłek klejonych może być nawet 2 krotnie niższa.

Jakość

Większość osób stwierdzi, że lepszą jakość mają piłki szyte. Nie jest to do końca prawdziwe stwierdzenie. Piłki klejone pojawiają się bowiem w ofercie nawet najlepszych producentów takich jak Molton czy Mikasa, których wyroby zostały zatwierdzone przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej. Trzeba jednak pamiętać, że oba rodzaje piłek powinny być wykorzystywane w nieco inny sposób – wtedy zyska się gwarancję, że jeden i drugi typ posłużą nam jednakowo długo.

Kiedy klejona?

Piłka klejona jest najlepszym wyborem dla osób, które mają zamiar grać w siatkówkę jedynie na hali. Miejsca klejenia paneli tworzących piłkę nie będą bowiem narażone na rozklejenie przez zamoczenie w morskiej wodzie czy w innym miejscu. Ponadto piłki klejone są lepsze dla osób grających sporadycznie bądź chcących zobaczyć, czy sport ten będzie dla nich interesujący na tyle, by zacząć trenować go profesjonalnie.

moltenklejona

Piłka MOLTEN V5M4500 – przykład piłki klejonej

Kiedy szyta?

Piłki szyte są znacznie lepszym wyborem do gry w siatkówkę plażową oraz dla osób uprawiających sport bardzo intensywnie. Przeszycia w miejscach łączenia paneli tworzących osłonkę zewnętrzną piłki sprawiają, że jest ona wyjątkowo trwała, odporna na uderzanie czy zawilgocenie.

molten2000szyta

Piłka MOLTEN V5M2000L – przykład piłki szytej

Decyzja o zakupie piłki do siatkówki powinna być poprzedzona szczegółowym rozeznaniem się do czego dany sprzęt ma być wykorzystywany. Nie warto bowiem przepłacać za piłkę, która będzie używana raz w roku.

Rate this post