Jak spuścić powietrze z piłki do siatkówki?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób przedłużyć żywotność piłki do siatkówki. Jest to możliwe dzięki spuszczaniu z niej powietrza, gdy piłka pozostaje nieużywana przez dłuższy okres. Część osób może nie zgadzać się z tą poradą, ale spuszczanie powietrza z piłki chroni ją przed wieloma uszkodzeniami.

Igła do pompki

W celu spuszczenia powietrza z piłki do siatkówki należy skorzystać z igły używanej w pompkach do piłek. Igłę należy umieścić w otworze do pompowania piłki i pozostawić ją tam do momentu, w którym powietrze całkowicie ujdzie z pęcherza. W tym czasie piłka nie może być naciskana ani gnieciona – powietrze powinno uchodzić samoistnie. Proces ten może potrwać dość długo, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość.

Nie wolno także spuszczać powietrza przy użyciu grubszej igły niż ta, której używamy do pompowania danej piłki. Igła o większej średnicy mogłaby bowiem rozciągnąć zawór w piłce i sprawić, że powietrze w piłce nie miałoby odpowiedniego ciśnienia po ponownym napompowaniu.

Igła do pompki

Trwałość pęcherza

Spuszczanie powietrza z piłki do siatkówki zapewnia dłuższą żywotność pęcherza. Po spuszczeniu powietrza pęcherz nie jest niepotrzebnie rozciągnięty i nie traci swoich właściwości pozwalających mu utrzymać stałe ciśnienie wewnątrz piłki. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku pęcherzy lateksowych, które słabiej utrzymują ciśnienie w piłce niż pęcherze butylowe.

pompka

Nie naciskaj

Podczas spuszczania powietrza z piłki nie wolno jej naciskać ani gnieść. Powietrze z pęcherza powinno uchodzić powoli, gdyż dzięki temu pęcherz kurczy się powoli i dłużej zachowuje swoje właściwości. Gdy pęcherz będzie naciskany lub gnieciony, pozostanie rozciągnięty, co spowoduje, że będzie on bardziej podatny na uszkodzenia lub pęknięcie.

odzież treningowa, koszulki rugby

Kiedy nie spuszczać powietrza?

Powietrze z piłki należy spuszczać tylko na długie okresy nieużywania. Nie powinny być one krótsze niż jeden miesiąc. Codzienne spuszczanie powietrza z piłki i jej pompowanie może skutkować utratą właściwości pęcherza do utrzymywania ciśnienia w piłce na stałym poziomie.

Rate this post