Dobre piłki do siatkówki

Wiele osób nie wie, czym charakteryzują się dobre piłki do siatkówki. Zakup takich piłek może bowiem wydawać się bardzo prosty, jednak gdy wejdziemy do sklepu ze sprzętem sportowym okaże się, że jest w nim kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt rodzajów różnych piłek, z których każda różni się od siebie nie tylko ceną, ale i szczegółami technicznymi.

Wiodący producenci Molten i Mikasa

Produkcją piłek do siatkówki zajmuje się bardzo wiele firm wytwarzających sprzęt sportowy. Jeżeli jednak zależy nam na profesjonalnym sprzęcie o odpowiedniej wadze i rozmiarach, należy wybierać produkty firm Molten i Mikasa. Jedynie te dwie marki mogą poszczycić się tym, że ich piłki zostały oficjalnie zatwierdzone przez FIVB (Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej).

Mikasa_logo

 

 

Molten logo resized

Rodzaj pęcherza piłki

Piłki do siatkówki mogą mieć pęcherz butylowy bądź lateksowy. W rozgrywkach profesjonalnych wykorzystuje się pierwszy rodzaj pęcherza, gdyż doskonale utrzymuje on ciśnienie wewnątrz piłki. Dzieci i amatorzy wolą jednak korzystać z piłek z pęcherzem lateksowym, który jest lżejszy. Pęcherz ten ma jednak jedną wadę – szybko zmniejsza się ciśnienie w jego wnętrzu, co stwarza konieczność częstego dopompowywania piłek.

mva200

Piłka MIKASA MVA200 – przykład profesjonalnej piłki meczowej z pęcherzem butylowym

Klejenie lub szycie

W sklepach siatkarskich dostępne są piłki do siatkówki z klejonymi lub szytymi panelami. Pierwszy typ wcale nie jest gorszy od drugiego. Klejone piłki produkują bowiem nawet firmy Molten i Mikasa. Należy jednak pamiętać, że z piłek klejonych powinno się korzystać jedynie w zamkniętych pomieszczeniach, gdyż nie są one odporne na wilgoć i mogą się rozkleić.

moltenklejona

Piłka MOLTEN V5M4500 – przykład klejonej piłki treningowej na halę

Waga i rozmiar

Dobre piłki do siatkówki mają wagę i rozmiar zatwierdzone przez FIVB. Zgodnie ze standardami waga piłek do gry w siatkówkę wynosi od 260 do 280 gram, do gry w mini volleyball 160-180 gram, a do treningów rozgrywających – 500 gram. Średnica dobrej piłki do siatkówki wynosi zawsze 21 cm, a jej obwód mieści się w przedziale od 65 do 67 cm.

Rate this post