Ile waży piłka do siatkówki, czyli jak wybrać piłkę dla siebie

Wielu znanych producentów sprzętu sportowego wypuszcza na rynek piłki do siatkówki. Jednymi z nich są piłki do siatkówki Mikasa i Molten. Obie firmy produkują bardzo wysokiej jakości sprzęt do gry w siatkówkę. Ponadto marka Mikasa może poszczycić się tym, że jej wyroby zostały zatwierdzone przez FIVB, czyli Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej.

Co trzeba wiedzieć o piłkach do siatkówki?

Piłka do siatkówki zbudowana jest z wewnętrznego pęcherza z butylu lub lateksu. Butyl jest używany w rozgrywkach profesjonalnych, gdyż utrzymuje świetne ciśnienie. Wyróżnia się on jednak słabszym odbiciem niż w przypadku piłek z pęcherzem lateksowym, których używa się do gry amatorskiej. Piłki z tego typu pęcherzem są nie tylko tańsze, ale i lżejsze oraz łatwiej się je odbija. Ich wadą jest podatność na spadek ciśnienia, przez co konieczne jest ich dopompowywanie.

 

Pęcherz jest pokryty warstwą z nylonu bądź bawełny, na którą zakłada się wierzchnią osłonkę ze skóry naturalnej lub syntetycznej. Osłonka ta jest zbudowana z 8-18 podłużnych paneli, zszytych ze sobą, zgrzanych lub sklejonych. Niektóre piłki są pokryte warstwą z mikrofibry, by ich przyczepność była większa, a lot bardziej przewidywalny.

Różnice pomiędzy różnymi piłkami do siatkówki

Choć na pierwszy rzut oka laik może tego nie zauważyć, to pomiędzy różnymi piłkami do siatkówki są spore różnice. Piłki do siatkówki dzielą się na piłki do gry na hali, na plaży oraz na piłki do tzw. szkolnej siatkówki (mini volleyball). Piłki do gry halowej oraz plażowej mają tę samą wielkość – ich średnica wynosi 21 cm. Identyczna jest także ich waga, która wynosi od 260 do 280 gram. W siatkówce plażowej wykorzystuje się jednak piłki o wyższej odporności na wilgoć – ich osłonka rzadko jest wykonana ze skóry naturalnej, która jest materiałem higroskopijnym.

 

Pęcherz piłek do gry na hali oraz na plaży zwykle jest wykonany z butylu, natomiast w piłkach do mini volleyball częściej wykorzystuje się lateks, który pozwala na zredukowanie ich wagi. Piłki te zwykle ważą od 160 do 180 gram, jednak mają większą wielkość. Ciekawa jest także kwestia piłek treningowych dla rozgrywających – ich waga wynosi aż 500 gram.

Rate this post