Najwięcej odbić, najdłuższy mecz. Siatkarskie rekordy

Mecze siatkarskie często obfitują w emocje, a niektóre z nich kończą się rekordowymi wynikami. Oryginalnymi osiągnięciami często chcą też pochwalić się organizatorzy dużych siatkarskich imprez. Niektóre z takich wyczynów, nawet te zapisane w księdze rekordów Guinnessa, miały miejsce w Polsce. Przedstawiamy siatkarskie ciekawostki związane z rekordowymi osiągnięciami profesjonalnych zawodników, ale także kibiców siatkówki.

Kraków – rekord w podbijaniu piłki do siatkówki

Fani odbijania piłki do siatkówki zmobilizowali się do wyjątkowego osiągnięcia latem 2017 roku w Krakowie. Dawna stolica Polski gościła wówczas mecze mistrzostw Europy mężczyzn. W dniu rozpoczęcia turnieju na Rynku Głównym w Krakowie udało się zgromadzić 1886 osób, które podjęły próbę ustanowienia nowego rekordu w równoczesnym podbijaniu piłki do siatkówki. Każdy uczestnik musiał utrzymać ją w powietrzu przez co najmniej 10 sekund. Ostatecznie ta sztuka udała się 1804 osobom. Krakowscy kibice zdecydowanie poprawili dotychczasowy rekord ustanowiony na Tajwanie, gdzie piłkę podbijało równocześnie 299 osób.

Najdłuższy mecz siatkówki – prawie cztery doby

W Polsce odbył się też mecz, który w 2012 roku został uznany za najdłuższe nieprzerwanie rozgrywane spotkanie siatkarskie na świecie. Rekordowym osiągnięciem mogą pochwalić się siatkarze z Jastrowia w województwie wielkopolskim. Ich spotkanie trwało aż 90 godzin, w tym czasie rozegrano 224 sety. W meczu wzięło udział 32 zawodników z Jastrowia i okolic – w czasie bicia rekordu żaden z nich nie mógł opuścić hali. Każdy przebywał na parkiecie przez co najmniej sześć godzin na dobę. Rekordowe spotkanie zorganizowano, by wspomóc zbiórkę na leczenie ciężko chorej dwuletniej Oliwki. W 2017 roku wyczyn Polaków udało się poprawić w holenderskim Amstelveen, gdzie rozegrano mecz o długości 101 godzin.

Siatkówka – ciekawostki. Najdłuższy tie-break z udziałem reprezentacji Polski

Zwykle siatkarski set kończy się, gdy jedna z drużyn zdobędzie 25 punktów. Zasady siatkówki precyzują jednak, że do wygrania partii potrzeba dwóch punktów przewagi nad rywalem, czasami więc rywalizacja się przeciąga. Wielkie emocje wywołują sety, w których obie drużyny zdobyły ponad 30 oczek. A co w przypadku, gdy zespoły przekraczają barierę 50? Tak było w 2013 roku w spotkaniu koreańskich zespołów KAL Jumbos i Rush&Cash, gdy jedna z partii zakończyła się wynikiem 56:54! Tak długo rozgrywano trzeciego seta rywalizacji, którą KAL Jumbos wygrali 3:0. Ta partia jest uznawana za najdłuższy set w historii siatkówki w profesjonalnych rozgrywkach.

Przeglądając rekordowo długie sety w różnych turniejach można znaleźć również partię z udziałem reprezentacji Polski. W czerwcu 2019 roku w spotkaniu Ligi Narodów biało-czerwoni rozegrali najdłuższy tie-break w historii rozgrywek. Piąty set spotkania z Włochami w hali w Mediolanie zakończył się wynikiem 25:23, a przecież w tie-breaku zazwyczaj gra się do 15 punktów. Co ważne, to Polacy byli górą.

Mecze siatkarskie w jednym miejscu – największe mistrzostwa w siatkówce plażowej

W księdze rekordów Guinnessa widnieje również rekord związany z największym turniejem siatkówki plażowej. Został on ustanowiony w czerwcu 2017 roku w Scheveningen, czyli nadmorskiej dzielnicy Hagi. Holenderska federacja siatkarska zorganizowała tam mistrzostwa dla amatorów, fanów piłki do siatkówki, w których wzięło udział aż 2355 uczestników. Mecze siatkarskie rozgrywane w ramach tego turnieju odbyły się jako impreza towarzysząca profesjonalnym mistrzostwom świata w siatkówce plażowej.

5/5 - (1 vote)