Najlepsze reprezentacje siatkarskie w historii – ranking drużyn w siatkówce

W 2014 i 2018 roku po złote medale mistrzostw świata mężczyzn sięgnęła reprezentacja Polski. Biało-czerwoni od lat należą do światowej czołówki, ale wielkie tradycje i sukcesy siatkarskie ma na koncie również kilka innych drużyn narodowych. Przybliżamy najlepsze reprezentacje w historii siatkówki, które medalami zdobytymi na najważniejszych imprezach mogłyby wypełnić potężną gablotę.

Rosja/Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich

W siatkarskich tabelach i rankingach zwykło się łączyć dorobek ZSRR i współczesnej Rosji. Wiele sukcesów ZSRR zostało osiągniętych jeszcze wtedy, gdy punktacja w siatkówce nie była taka, jak dziś, i punktowaną akcję można było przeprowadzić jedynie przy własnej zagrywce. ZSRR dominował w Europie, zdobywając aż 12 złotych medali. Do 2017 roku Rosja do tego dorobku dorzuciła jeszcze dwa tytuły mistrzowskie, w połączeniu z ZSRR przewodzi więc europejskim rankingom. Do tego rekordowe sześć tytułów mistrza świata i trzy złota olimpijskie. Blok i atak rosyjskich, a wcześniej radzieckich siatkarzy zawsze siały strach wśród rywali.

Brazylia

To kraj zakochany w piłce nożnej, ale i siatkowej. Jego reprezentacja to absolutny dominator rozgrywek w Ameryce Południowej. Nie wygrała tylko jednej z 32 edycji mistrzostw kontynentu – w 1964 roku, gdy z powodów politycznych nie wzięła udziału w turnieju. Ale Brazylijczycy wielokrotnie triumfowali też poza Ameryką Południową. Pierwszy z trzech złotych krążków olimpijskich zdobyli w 1992 roku, światową siatkówką na dobre zaczęli trząść w XXI wieku. Na początku stulecia trzy razy z rzędu zostali mistrzami świata, do tego warto pamiętać o ich dziewięciu triumfach w Lidze Światowej.

Włochy

Złotych medali olimpijskich Brazylijczykom i Rosjanom z pewnością zazdroszczą Włosi. Ich hegemonia w siatkówce przypadła na lata 90., gdy trzy razy z rzędu zostali mistrzami świata. Sześć złotych medali mistrzostw Europy sprawia, że w tabeli medalowej tej imprezy ustępują tylko Rosji. W klasyfikacji wszech czasów Ligi Światowej z ośmioma zwycięstwami oglądają z kolei jedynie plecy Brazylii. Brak złota olimpijskiego z pewnością stoi jednak Włochom kością w gardle – trzykrotnie grali w finale, trzy razy sięgnęli też po brązowe medale.

Stany Zjednoczone

Obok Rosji i Brazylii Amerykanie to trzecia męska reprezentacja, która może pochwalić się trzema tytułami mistrzów olimpijskich. Mają też na koncie triumf w mistrzostwach świata z 1986 roku. Dziewięć razy reprezentacja USA wygrała także mistrzostwa Ameryki Północnej, tylko dwie z 25 edycji turnieju kończąc bez medalu.

Ranking drużyn w siatkówce

Obecnie siłę reprezentacji pomaga oszacować ranking siatkarski FIVB. Miejsce, które zajmuje w nim dana drużyna, zależy od wyników w najważniejszych imprezach. Wpływa ono na rozstawienie w turniejach międzynarodowych. Aktualnie w rankingu FIVB notowanych jest 176 drużyn. Brazylia, Stany Zjednoczone, Włochy i Rosja w komplecie zajmują miejsca w pierwszej piątce zestawienia.

4.2/5 - (5 votes)