Siatkarski rozgrywający. Jak skutecznie grać na tej pozycji?

Rozgrywający to jeden z najważniejszych zawodników na siatkarskim parkiecie. Piłka przechodzi przez jego ręce w trakcie prawie każdej akcji. W czasie przerw to właśnie rozgrywający zwykle odbierają najwięcej instrukcji od szkoleniowców, o ich grze opowiada niejeden blog o siatkarzach. Poznaj charakterystykę skutecznej gry na tej pozycji.
Jakie warunki musi spełniać rozgrywający?
Nie każdy zawodnik w jednakowy sposób nadaje się na wszystkie siatkarskie pozycje. Na większości z nich trudno radzić sobie bez odpowiedniego wzrostu. Duży zasięg ramion pomaga również rozgrywającym, ale akurat w przypadku tej pozycji nie jest punktem obowiązkowym. Na przykład Francuz Benjamin Toniutti, uznawany za czołowego siatkarza świata na tej pozycji, mierzy tylko 183 centymetry.
Rozgrywającemu jest natomiast niezbędna nienaganna technika. Tę na szczęście da się wytrenować, choć to żmudny proces, wymagający lat treningów. Przydaje się też jasny umysł, bo to od zawodnika występującego na tej pozycji zależy kształt niemal każdej akcji ofensywnej zespołu.
Cechy dobrego rozgrywającego
Dobry rozgrywający powinien charakteryzować się kilkoma cechami, które znacząco wpływają na jakość jego gry. To od niego zależy, jak szybka i kombinacyjna jest siatkówka – zasady gry na tej pozycji nieco różnią się od zadań innych graczy.
Staranne zagrania
Dokładność to obowiązkowa cecha rozgrywającego. Wystawia piłki atakującym, którzy powinni mieć komfort zbicia. Piłka musi lecieć na odpowiedniej wysokości, nie może być zagrana zbyt krótko lub zbyt daleko. A rozgrywający czasami musi ją zagrać z odległości kilku metrów, stojąc tyłem do kolegi. Niedokładna wystawa najczęściej oznacza stratę punktu.
Nieszablonowe pomysły
Rozgrywający musi się również wyróżniać umiejętnością przewidywania zagrań rywala. Celem jest to, by wystawić piłkę w miejsce siatki, w którym najłatwiej będzie skutecznie skończyć atak. Z drugiej strony, sam musi być nieprzewidywalny. Dobrze, by od czasu do czasu szukał nieszablonowych rozwiązań, w przeciwnym razie blokujący szybko zorientują się, gdzie zagra piłkę przy określonej jakości przyjęcia zagrywki.
Nie obejdzie się bez podzielnej uwagi – rozgrywający musi analizować to, co w danym momencie dzieje się po obu stronach siatki. Odpowiednia technika pozwala tak ustawić dłonie w momencie odbicia piłki, by do ostatniej chwili nie zdradzić przeciwnikowi pomysłu na rozegranie akcji.
Ćwiczenia siatkarskie dla rozgrywającego
Najważniejsze ćwiczenia siatkarskie dla rozgrywającego to treningi z drużyną. Zgrania z kolegami nie da się zastąpić – jeśli go zabraknie, najlepiej zagrane piłki zamiast do atakującego poszybują w aut. Jest jednak kilka podstawowych indywidualnych ćwiczeń, które praktykują początkujący rozgrywający.
Zawodnicy doskonalący grę na tej pozycji czasami trenują różnymi rodzajami piłek. Odbijanie cięższych modeli niż piłki do siatkówki, na przykład koszykarskich, wzmacnia palce i nadgarstki. Dokładność można trenować poprzez odbijanie piłki w wybrany punkt, na przykład na ścianie. Warto to robić z różnych pozycji. Siatkarze odpowiadający za rozegranie często ćwiczą również odbicia piłki nad głową – w czasie leżenia albo marszu. Piłkę podbija się wtedy zwykle na wysokość kilkudziesięciu centymetrów.