Najczęstsze siatkarskie błędy. Na co uważać, by nie stracić punktu

Boisko do siatkówki to miejsce, w którym rozgrywane są efektowne, ale często bardzo skomplikowane akcje. Początkujący kibic czy zawodnik nie zawsze zdaje sobie sprawę ze wszystkich zawiłości, jakie niesie z sobą siatkówka. Przepisy gry obejmują nie tylko sposób odbicia, ale też na przykład ustawienie na boisku. Przypominamy, na co uważać w pierwszej kolejności, by nie stracić punktu.

Siatkówka – porady dla początkujących

Każdy rozpoczynający przygodę z siatkówką zapewne wie, że celem gry jest przebicie piłki na stronę przeciwnika. Drużyna ma do dyspozycji trzy odbicia – po ostatnim piłka powinna przenieść się na pole gry przeciwnika. Inaczej kończy się stratą punktu. Z poszczególnymi zagraniami wiąże się jednak wiele obostrzeń i bez znajomości przepisów łatwo o błąd.

roleta dzień noc

Siatkarska zagrywka

Służy wprowadzeniu piłki do gry. Może być wykonywana jedynie ręką. Profesjonalni siatkarze zwykle zagrywają sposobem górnym, dopuszczalny jest jednak również serwis sposobem dolnym. Najczęstsze błędy to zagrywka w aut lub taka, po której piłka nie przelatuje na drugą stronę siatki. Innym zachowaniem skutkującym stratą punktu jest nadepnięcie przy zagrywce na linię końcową boiska.

Błędy w ataku

Atak to najbardziej widowiskowy siatkarski element, ale też najłatwiej w nim o błąd. Nie chodzi tylko o ryzyko zablokowania czy posłania piłki w aut. Atakujący musi kontrolować swoje ustawienie na boisku – jeśli znajduje się w drugiej linii, musi odbić się do ataku sprzed linii trzeciego metra od siatki. Nadepnięcie na linię w takiej sytuacji oznacza punkt dla przeciwnika. Sędzia może odgwizdać również nieczyste odbicie, jeśli kontakt dłoni siatkarza z piłką jest zbyt długi. Błędem jest także uderzenie piłką w antenkę, które jest traktowane jako zagranie w aut.

Siatka

Jednym z błędów szczególnie często popełnianych przez blokujących jest dotknięcie siatki. Żaden z zawodników przebywających na boisku nie może nawet musnąć żadnej części siatki, dopóki akcja się nie zakończyła. Kontakt jakiejkolwiek części ciała siatkarza z siatką, kiedy piłka nadal jest w grze, skutkuje przerwaniem akcji i punktem dla rywala. Innym błędem, który można popełnić w okolicach siatki, jest przekroczenie linii środkowej boiska.

Błędy drużynowe

Błędy dotknięcia siatki, nadepnięcia na linię czy nieczystego odbicia należą do indywidualnych pomyłek. W siatkówce zdarzają się jednak również błędy, które są związane z większą liczbą zawodników. Najczęstszym jest błąd ustawienia – dochodzi do niego, gdy w momencie zagrywki siatkarze nie zajmują odpowiednich pozycji na boisku. Jest z nim związany również błąd rotacji przy serwisie, czyli zagrywka nieodpowiedniego zawodnika. W obu przypadkach punkt otrzymuje przeciwnik. W czasie spotkania, przed akcją, drużyna może jednak poprosić sędziego o sprawdzenie ustawienia, by uniknąć błędu.