Najczęstsze siatkarskie błędy. Na co uważać, by nie stracić punktu

Boisko do siatkówki to miejsce, w którym rozgrywane są efektowne, ale często bardzo skomplikowane akcje. Początkujący kibic czy zawodnik nie zawsze zdaje sobie sprawę ze wszystkich zawiłości, jakie niesie z sobą siatkówka. Przepisy gry obejmują nie tylko sposób odbicia, ale też na przykład ustawienie na boisku. Przypominamy, na co uważać w pierwszej kolejności, by nie stracić punktu.

Siatkówka – porady dla początkujących

Każdy rozpoczynający przygodę z siatkówką zapewne wie, że celem gry jest przebicie piłki na stronę przeciwnika. Drużyna ma do dyspozycji trzy odbicia – po ostatnim piłka powinna przenieść się na pole gry przeciwnika. Inaczej kończy się stratą punktu. Z poszczególnymi zagraniami wiąże się jednak wiele obostrzeń i bez znajomości przepisów łatwo o błąd.

Siatkarska zagrywka

Służy wprowadzeniu piłki do gry. Może być wykonywana jedynie ręką. Profesjonalni siatkarze zwykle zagrywają sposobem górnym, dopuszczalny jest jednak również serwis sposobem dolnym. Najczęstsze błędy to zagrywka w aut lub taka, po której piłka nie przelatuje na drugą stronę siatki. Innym zachowaniem skutkującym stratą punktu jest nadepnięcie przy zagrywce na linię końcową boiska.

Błędy w ataku

Atak to najbardziej widowiskowy siatkarski element, ale też najłatwiej w nim o błąd. Nie chodzi tylko o ryzyko zablokowania czy posłania piłki w aut. Atakujący musi kontrolować swoje ustawienie na boisku – jeśli znajduje się w drugiej linii, musi odbić się do ataku sprzed linii trzeciego metra od siatki. Nadepnięcie na linię w takiej sytuacji oznacza punkt dla przeciwnika. Sędzia może odgwizdać również nieczyste odbicie, jeśli kontakt dłoni siatkarza z piłką jest zbyt długi. Błędem jest także uderzenie piłką w antenkę, które jest traktowane jako zagranie w aut.

Siatka

Jednym z błędów szczególnie często popełnianych przez blokujących jest dotknięcie siatki. Żaden z zawodników przebywających na boisku nie może nawet musnąć żadnej części siatki, dopóki akcja się nie zakończyła. Kontakt jakiejkolwiek części ciała siatkarza z siatką, kiedy piłka nadal jest w grze, skutkuje przerwaniem akcji i punktem dla rywala. Innym błędem, który można popełnić w okolicach siatki, jest przekroczenie linii środkowej boiska.

Błędy drużynowe

Błędy dotknięcia siatki, nadepnięcia na linię czy nieczystego odbicia należą do indywidualnych pomyłek. W siatkówce zdarzają się jednak również błędy, które są związane z większą liczbą zawodników. Najczęstszym jest błąd ustawienia – dochodzi do niego, gdy w momencie zagrywki siatkarze nie zajmują odpowiednich pozycji na boisku. Jest z nim związany również błąd rotacji przy serwisie, czyli zagrywka nieodpowiedniego zawodnika. W obu przypadkach punkt otrzymuje przeciwnik. W czasie spotkania, przed akcją, drużyna może jednak poprosić sędziego o sprawdzenie ustawienia, by uniknąć błędu.

4.4/5 - (5 votes)