Konkurenci siatkówki. Najpopularniejsze sporty plażowe

Siatka do siatkówki plażowej to widok, który już niemal nikogo nie dziwi. Amatorów tej dyscypliny można spotkać na piaszczystych boiskach nawet z dala od zbiorników wodnych i plaż. Czy jednak na piasku króluje jedynie siatkówka plażowa? Gra na plaży może odbywać się również za pomocą nieco innych akcesoriów. Jesienią 2019 roku po raz pierwszy rozegrano nawet igrzyska sportów plażowych. Przybliżamy najpopularniejsze dyscypliny na piasku, które szczególnie latem przykuwają uwagę kibiców.

Beach soccer

W porównaniu popularności sztandarowych odmian piłki nożnej i siatkówki zdecydowanie wygrałaby ta pierwsza. Na plaży wciąż jednak króluje piłka do siatkówki plażowej, choć i futbol na piasku, czyli beach soccer, zyskuje sobie coraz większe grono wielbicieli. Oficjalnie jego zasady skodyfikowano w 1992 roku. Drużyny liczą pięciu zawodników – czterech grających w polu oraz bramkarza. Rywalizują w czasie trzech 12-minutowych tercji, po golach czy kontuzjach zawodników czas jest jednak zatrzymywany. W przypadku remisu sędzia zarządza trzy minuty dogrywki, później ewentualnie rzuty karne.

Zawodnicy grają bez butów. Większość kopie piłkę boso, dozwolone jest jednak również używanie skarpetek lub ochraniaczy na kostkę. Biegają po boisku pokrytym piaskiem o długości około 35 metrów, szerokim na 26-28 metrów. Bramki są nieco niższe i węższe niż w przypadku tradycyjnych. Beach soccer charakteryzuje się efektownymi akcjami w powietrzu. Trudno jest prowadzić piłkę po piasku, dlatego piłkarze często kopią ją w górę, co skutkuje ekwilibrystycznymi zagraniami. Aktualnymi mistrzami świata w beach soccerze są Portugalczycy, ale najwięcej tytułów ma na swoim koncie Brazylia. Na razie pod egidą FIFA nie są rozgrywane MŚ w plażowym futbolu kobiet.

Plażowa piłka ręczna

To dyscyplina, w której również przydaje się trening poruszania po piasku oraz ćwiczenia na wyskok. Pierwsze oficjalne zawody plażowego szczypiorniaka rozegrano w 1992 roku we Włoszech, przepisy gry spisano ostatecznie dwa lata później. Gra toczy się na pokrytych piaskiem prostokątnych boiskach o wymiarach 27 na 12 metrów. Bramki mają taką samą wielkość jak w klasycznej piłce ręcznej. Drużyny składają się z czterech zawodników – trzech grających w polu oraz bramkarza. Podobnie jak w beach soccerze, nie mogą występować w butach. Mecz jest podzielony na dwie 10-minutowe połowy, w przypadku remisu zarządza się dogrywkę – wygrywa ją zespół, który pierwszy zdobędzie bramkę.

Plażową odmianę piłki ręcznej wyróżniają niezwykle efektowne rzuty. Jest to związane z zasadą podwójnego punktowania tak zwanych spektakularnych bramek. Należą do nich między innymi rzuty bramkarza oraz zastępujących go zawodników z pola. Najbardziej efektowne są jednak zagrania, w których zawodnik łapie piłkę w powietrzu i kieruje ją w stronę bramki jeszcze przed opadnięciem na piasek. Dwa punkty pozwala zdobyć również rzut z obrotem w powietrzu o 360 stopni. Zwyczajne bramki przynoszą drużynie jeden punkt.

Aktualnymi mistrzami świata w tej odmianie piłki ręcznej są Brazylijczycy i Greczynki. Polska może się pochwalić sukcesami kobiet, które w 2017 roku zdobyły srebrny medal mistrzostw Europy. Piłka ręczna plażowa walczy także o włączenie do programu igrzysk olimpijskich – w czasie najbliższych, w 2020 r. w Tokio, będzie dyscypliną pokazową.

Igrzyska i rekreacja

W pierwszych igrzyskach sportów plażowych w 2019 roku rozegrano zawody w 14 dyscyplinach. Obok beach soccera czy plażowej piłki ręcznej rywalizowano o medale w mniej znanych sportach. Wśród nich były tenis plażowy i zapasy plażowe, ale także pływanie na otwartym akwenie, trzyosobowa koszykówka czy odmiana wspinaczki: bouldering. Reprezentacja Polski przywiozła z Kataru jeden medal – srebro 14-letniej Julii Damasiewicz w kiteboardingu. W klasyfikacji medalowej z siedmioma złotymi krążkami triumfowali Hiszpanie.

Wszystkie wymienione sporty starają się rozwijać, ale na piasku wciąż najpopularniejsza jest piłka do siatkówki plażowej. Wśród zwykłych plażowiczów popularnością cieszą się także rekreacyjne zajęcia sportowe, takie jak badminton czy frisbee. To świetny sposób na aktywny wypoczynek, a miękka nawierzchnia umożliwia efektowne pady bez obaw o ewentualny uraz.

5/5 - (1 vote)