Siatkówka plażowa – ćwiczenia dla początkujących

Siatkówka plażowa to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dyscyplin sportu na świecie. To już nie tylko zabawa popularna wśród plażowiczów, ale też konkurencja, w której najlepsze pary co cztery lata walczą o medale igrzysk olimpijskich. Pozytywny wpływ na nasze zdrowie i kondycję to kolejne zalety, jakie posiada rozgrywana na piasku siatkówka. Porady dotyczące gry i ćwiczenia dla początkujących znajdziesz w naszym tekście.
Siatkówka plażowa – dlaczego warto?
Jakie zalety ma siatkówka plażowa? Trening tej odmiany jest bezpieczniejszy niż siatkówka halowa. Lądowanie na piasku nie obciąża stawów i kręgosłupa w taki sposób, jak robi to gra na twardym podłożu. Ewentualne upadki i pady obronne również dużo rzadziej kończą się urazami. W “plażówkę” gra się na świeżym powietrzu, a ruch w takich warunkach odsuwa od nas stres i przy okazji pomoże się opalić. Siatkówka plażowa to także intensywna forma rozrywki – regularne treningi wymagają sporo energii, pozwolą więc spalić kilka nadprogramowych kilogramów. Już samo poruszanie się po piasku wymaga sporej energii, pomoże więc wymodelować łydki oraz inne mięśnie nóg, dobrze wpływa również na stopy.
Siatkówka plażowa – sprzęt
Do gry w siatkówkę plażową potrzeba przede wszystkim piaszczystego boiska, piłki i siatki. Trzeba pamiętać, by na piasku nie znajdowały się żadne groźne elementy, które mogą spowodować skaleczenie zawodników. Piłka do siatkówki plażowej? Można sięgnąć po wyspecjalizowany model, ale do gry nadają się też zwykłe piłki do siatkówki halowej. Poza tym żadnego specjalnego sprzętu nie potrzeba. Warto tylko zwrócić uwagę, że na plaży gra się boso. Do ochrony przed słońcem mogą za to przydać się ciemne okulary i czapka z daszkiem.
Ćwiczenia z piłką siatkową – “plażówka” dla początkujących
W siatkówce plażowej bardziej niż specjalizacja z hali liczy się wszechstronność. Osoby zainteresowane grą na piasku powinny więc doskonalić właściwie wszystkie elementy siatkarskiego rzemiosła. Na plaży nie wolno jednak przyjmować zagrywki na palce, warto zatem pracować przede wszystkim nad odbiciem sposobem dolnym, które jest podstawą “plażówki”. Ze względu na małą liczbę zawodników i grę dwójkami wielkiego znaczenia nabiera również celność zagrań. Dobrym pomysłem na trening będzie więc serwowanie i odbijanie piłki do ustalonego po drugiej stronie siatki celu – może to być na przykład duży kosz, do którego wpadnie piłka.
Jeśli ćwiczymy w większej grupie osób, dobrym pomysłem będzie odbijanie piłki w kole. To sposób na poprawienie refleksu i koordynacji ruchowej, czyli istotnych elementów gry na plaży. By utrudnić tę formę zajęć, do koła można dorzucić drugą piłkę – wtedy ćwiczenie wymaga naprawdę dużego skupienia i podzielności uwagi. Umiejętnością wymaganą w siatkówce plażowej jest również atak po własnej obronie. Dobrze więc, gdy w trakcie treningu partner będzie rzucał piłkę, którą zawodnik ma do niego podbić, a następnie, po wystawie, zaatakować na drugą stronę.