Biografie i poradniki. Książki o siatkówce – przegląd
W ostatnich latach na polskim rynku jest dostępnych coraz więcej książek o tematyce sportowej. Kibice szukają w nich nieznanych informacji zza kulis zwycięstw na sportowych arenach albo odważnych opinii byłych sportowców. Ta moda nie ominęła również siatkówki. W księgarniach można znaleźć biografie siatkarzy i trenerów, ale znajdą się tam również poradniki czy encyklopedia siatkówki. Przedstawiamy najciekawsze książkowe pozycje skierowane do kibiców tej dyscypliny sportu.
Biografie i autobiografie
Wśród siatkarskich pozycji w księgarniach królują biografie czołowych zawodników. Jedną z tych, która odbiła się największym echem, była autobiografia Łukasza Kadziewicza – “Kadziu. Siatkówka & rock’n’roll”. Były środkowy reprezentacji Polski, dziś pracujący jako komentator telewizyjny, opisał w niej swoją karierę. Oprócz sukcesów, takich jak wicemistrzostwo świata z 2006 roku, w książce można przeczytać o nie do końca sportowym trybie życia siatkarza.
Autobiografię wydał również kolega Kadziewicza ze “srebrnej” drużyny. Paweł Zagumny to jeden z najbardziej utytułowanych zawodników, jakimi może się pochwalić polska siatkówka. Książka “Życie to mecz” nie bombarduje czytelnika kontrowersyjnymi faktami, ale przedstawia anegdoty z życia rozgrywającego, który przez kilkanaście lat stanowił o sile polskiej kadry.
Ważną pozycją na rynku siatkarskich książek jest również biografia Arkadiusza Gołasia napisana przez Piotra Bąka. “Arkadiusz Gołaś. Przerwana podróż” to opowieść o utalentowanym polskim środkowym, który w 2005 roku zginął w wypadku samochodowym w wieku zaledwie 24 lat. W Polsce można też historie zagranicznych – tutaj na czoło wybija się “Giba. W punkt”. To autobiografia słynnego Brazylijczyka. Giba opisuje w niej między innymi to, jak i dlaczego reprezentacja Brazylii celowo przegrała mecz w czasie mistrzostw świata.
Biografie trenerów
Fani siatkówki bez problemu znajdą również pozycje opowiadające o pracy wybitnych trenerów. “Kat. Biografia Huberta Wagnera” to historia najsłynniejszego polskiego trenera, zdobywcy złota mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich. Jej współautorem jest Grzegorz Wagner, syn Huberta Wagnera. Bezkompromisową biografię kilka lat temu wydał również Andrzej Niemczyk, z którym polskie siatkarki na początku wieku dwukrotnie sięgnęły po mistrzostwo Europy. “Andrzej Niemczyk. Życiowy tie-break” to opis walki z nowotworem i szczere opinie o wielu ludziach, których trener spotkał na swojej drodze.
Jedną z najnowszych pozycji na siatkarskim rynku wydawniczym jest biografia Andrei Anastasiego. W 2019 roku ukazała się książka “Andrea Anastasi. Licencja na trenowanie”, w której były selekcjoner reprezentacji Polski odsłania choćby kulisy nieporozumień z Mariuszem Wlazłym, jednym z najlepszych polskich siatkarzy. Rozmowy z zawodnikami i trenerami, którzy zdobyli dla Polski dwa mistrzostwa świata – w 2014 i 2018 roku – zawiera z kolei również wydana w 2019 roku książka “Ludzie ze złota. 20 rozmów o tym, jak zostaje się mistrzem”.
Poradniki i książki historyczne
W książkach o siatkówce można nie tylko znaleźć smaczki o wydarzeniach niedostępnych przeciętnemu kibicowi, ale też poznać najważniejsze fakty o tej dyscyplinie sportu czy nowe ćwiczenia siatkarskie. Sympatycy siatkówki mogą sięgnąć choćby po książki z serii “Historia siatkówki”. Opisano w nich dzieje rozgrywek w tej dyscyplinie w czasie mistrzostw Europy, świata oraz igrzysk olimpijskich. W 2016 roku wydano także “Encyklopedię siatkówki”, z opisami siatkarskiej techniki i zasad.