Młodzik, kadet, junior. Młodzieżowe kategorie w siatkówce

Kibice zwykle pasjonują się rozgrywkami seniorów i największą uwagę zwracają na wyniki dorosłych reprezentacji Polski. Większości medali najważniejszych imprez by jednak nie było, gdyby nie praca, jaką przyszłe siatkarki i siatkarze wykonali w młodym wieku. Sportowe umiejętności nabyli w rozgrywkach młodzików, kadetów i juniorów. Czym charakteryzują się młodzieżowe kategorie siatkarskie?

Siatkówka – w jakim wieku najlepiej zacząć?

Grę w siatkówkę mogą zacząć poznawać już kilkuletnie dzieci. Przyszli siatkarze już w wieku 7 lat uczestniczą w meczach Mini Siatkówki, czyli odmiany dopasowanej do możliwości dzieci. Gra się w nią w zespołach liczących od dwóch do czterech osób, na mniejszym boisku. Znacznie mniejsza jest również wysokość siatki. Początkujący siatkarze często odbijają również piłkę o nieco mniejszych rozmiarach. Już na tym etapie potrzebny jest jednak odpowiedni strój sportowy – koszulki i spodenki do siatkówki oraz obuwie halowe.

Młodzieżowe kategorie w siatkówce

W Mini Siatkówkę gra się do ukończenia 12. roku życia. Starsze dzieci, które stawiają na rozwój w tej dyscyplinie, często trafiają do szkół sportowych. Tam zaczynają uczestniczyć w rozgrywkach, których regulaminem zajmuje się Polski Związek Piłki Siatkowej. Są podzielone na trzy podstawowe kategorie wiekowe – młodzików, kadetów i juniorów.

Młodziki i młodziczki to chłopcy i dziewczęta liczący nie więcej niż 15 lat. Ich mecze są rozgrywane do dwóch wygranych setów. Wysokość siatki u młodzików wynosi 235 centymetrów, u dziewcząt – 215. Starsi zawodnicy, w wieku 16-17 lat, to kadeci i kadetki. Najstarszą kategorię wiekową stanowią juniorzy i juniorki, czyli, według wytycznych PZPS, siatkarze mający maksymalnie 19 lat. Ich rozgrywki odbywają się już w pełnym wymiarze, przy siatce o takiej samej wysokości, co w rozgrywkach seniorów. Gra jest tu zbliżona do tej, którą oglądamy w meczach dorosłych, żadnego kibica nie dziwią więc plastry siatkarskie na palcach zawodników i profesjonalny sprzęt.

Ostatnie sukcesy reprezentacji Polski w kategoriach młodzieżowych

Nieco inaczej do kwestii kategorii wiekowych podchodzi CEV, czyli Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej. W organizowanych przez nią mistrzostwach Europy kadetów występują bowiem zespoły do lat 19, a kadetek – do lat 18. Mistrzostwa Europy juniorów to z kolei impreza dla siatkarzy i siatkarek do lat 21.

W ostatnich latach polska siatkówka może pochwalić się sporą liczbą sukcesów w kategoriach młodzieżowych – dotyczy to zwłaszcza męskich reprezentacji. W 2015 r. Polacy sięgnęli po mistrzostwo świata kadetów. Ta sama drużyna dwa lata później wywalczyła mistrzostwo świata juniorów. Do tego dochodzi jeszcze mistrzostwo Europy kadetów z 2015 oraz mistrzostwo Europy juniorów z 2016 roku. Jesienią 2018 roku do męskich sukcesów nawiązały dziewczyny, które zajęły trzecie miejsce w ME juniorek. Był to pierwszy medal Polek w tej kategorii wiekowej od 2002 roku.

4/5 - (2 votes)