Siatkówka halowa a siatkówka plażowa – najważniejsze różnice

Siatkówka plażowa to “młodsza siostra” siatkówki halowej. Wysoki status w hierarchii sportów zespołowych uzyskała w 1996 roku, gdy została włączona do programu letnich igrzysk olimpijskich. Gra w hali i gra na plaży to jednak nieco inna siatkówka – zasady dwóch najważniejszych i najbardziej znanych odmian tego sportu nieco się różnią. Sprawdź, o czym musisz pamiętać pod siatką.

Boisko

Nawierzchnia, na której rozgrywane są spotkania, to najbardziej rzucająca się w oczy różnica. Siatkówka w hali jest rozgrywana na twardym podłożu, wykonanym zwykle z parkietu lub syntetycznego materiału. Na plaży gra się na piasku. Boiska do obu odmian siatkówki różnią się także wymiarami. W hali powinno być prostokątem o bokach długości 18 i 9 metrów, podzielonym na dwie połowy linią środkową. Na nieco mniejszym boisku rozgrywana jest siatkówka plażowa. Przepisy precyzują, że w jej przypadku plac gry ograniczony rozciągniętymi na piasku taśmami ma mieć rozmiary 16 na 8 metrów. Połów nie oddziela od siebie linia środkowa.

Siatka

Siatka na boiskach do obu najważniejszych odmian siatkówki jest rozwieszana na tej samej wysokości. W przypadku mężczyzn to 2,43 metra, kobiet – 2,24 metra. W rozgrywkach młodzików siatka jest umieszczona nieco niżej. Ograniczają ją dwie taśmy: górna i dolna. Siatka do siatkówki plażowej jest nieco węższa niż ta do gry w hali, co wiąże się z wymiarami boiska.

Piłka

Piłka do siatkówki plażowej jest wykonana z innego materiału niż ta używana w hali. Różni się też ciśnieniem wewnątrz piłki – w hali powinno wynosić  0,30-0,325 kg/cm2, na plaży jest nieco mniejsze – 0,175 – 0,225 kg/cm2.

Zawodnicy

Drużyna w hali liczy sześciu zawodników, podzielonych na kilka pozycji: rozgrywający, atakujący, środkowy bloku, przyjmujący – na parkiecie zazwyczaj jest ich dwóch – oraz libero. Siatkarze zmieniają ustawienie na boisku zgodnie z ruchem wskazówek zegara – rotacja następuje, gdy zespół odbierający zagrywkę nabywa prawo do zagrywania. Drużyna w siatkówce plażowej liczy tylko dwóch zawodników, nie ma też trenera. Obaj zawodnicy mogą zajmować dowolne miejsce na boisku, nie grożą im więc błędy ustawienia. Zwykle jeden z siatkarzy jest odpowiedzialny za blok, a drugi za grę w obronie.

Punktacja

W hali gra się do trzech wygranych setów. By wygrać partię, trzeba zdobyć 25 punktów i mieć co najmniej dwa punkty przewagi nad przeciwnikiem. Jeśli obie drużyny wygrają po dwa sety, sędzia zarządza tie-break – piątą partię, w której do zwycięstwa wystarczy 15 punktów, przy zachowaniu przepisu o dwóch punktach przewagi. W siatkówce plażowej do zwycięstwa w meczu wystarczą dwa wygrane sety. Zwycięstwo w secie zapewnia 21 punktów, również obowiązuje przepis o dwóch punktach przewagi. W przypadku stanu 1-1 w setach rozgrywa się trzecią partię na takich samych zasadach, ale zwycięstwo w niej zapewnia 15 punktów.