Zaczynamy przygodę z siatkówką. Jak się przygotować?
Sporo brakuje Ci do wzrostu i sylwetki Bartosza Kurka czy Michała Kubiaka? Nic straconego, wciąż możesz dobrze grać w siatkówkę. Wbrew pozorom nie jest to wcale sport dostępny wyłącznie dla ludzi o wzroście przekraczającym dwa metry. Od czego rozpocząć przygodę z tą dyscypliną? Jak skompletować stroje do siatkówki? Podpowiadamy.
Zalety gry w siatkówkę
Grę w siatkówkę można rozpocząć w każdym wieku. To dobry pomysł nawet dla tych, których jedynym aktywnym kontaktem z tą dyscypliną były lekcje wychowania fizycznego w podstawówce. Gra w siatkówkę może być pierwszym krokiem do odbudowy albo podtrzymania dobrej formy. Nie jest bowiem tak wyczerpującą aktywnością jak regularne bieganie czy ćwiczenia na siłowni, mimo to pomaga spalić zbędne kalorie.
Siatkówka świetnie wpływa również na koordynację ruchową. W przypadku dzieci i młodzieży może być też platformą do nauki działania w grupie – w tym sporcie nawet najwybitniejszy indywidualista niczego nie osiągnie bez współpracy z drużyną. Gra w siatkówkę pomaga także ćwiczyć refleks i czas reakcji na otaczające nas wydarzenia. I jeszcze jedna zaleta tego sportu – po asie serwisowym można przez chwilę poczuć się jak oklaskiwana przez tysiące kibiców gwiazda reprezentacji Polski.
Gra w siatkówkę – wyposażenie i ubiór
W siatkówkę najlepiej grać w hali, gdzie można uprawiać tę dyscyplinę przez cały rok. Wiosną i latem dobrym pomysłem jest także gra w siatkówkę plażową albo wytyczenie na trawniku przed domem własnego boiska. Potrzebujemy do tego tylko siatki rozwieszonej na słupkach, piłki do siatkówki i wyraźnie wyznaczonych linii.
Jak ubrać się do gry? Koszulki do siatkówki nie różnią się specjalnie od innych koszulek przeznaczonych do aktywności fizycznej. Warto postawić na odzież termoaktywną, która pozwoli lepiej radzić sobie z rozgrzaniem organizmu w czasie meczu. Osoby, które chcą starannie zadbać o swoje bezpieczeństwo, mogą zainwestować również w ochraniacze na ręce i nakolanniki siatkarskie. Tego typu akcesoria stabilizują stawy najbardziej narażone na urazy. Pomogą również ochronić się przed siniakami i otarciami początkującym siatkarzom, którzy zamierzają grać z wyjątkowym poświęceniem.
Przygotowanie do gry
Warunki fizyczne pomagają w grze w siatkówkę, ale dotyczy to przede wszystkim profesjonalnych zawodników. Zresztą, również wśród nich zdarzają się siatkarze poniżej 190 centymetrów wzrostu, którzy niekoniecznie występują na pozycji libero. Najważniejsza jest technika – dzięki niej można zaskoczyć rywali nawet wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie zbić piłki kilkadziesiąt centymetrów nad siatką.
Przy wszystkich zaletach siatkówki trzeba jednak pamiętać, że jest to sport wymagający dla naszych stawów i mięśni. Dlatego nigdy nie powinieneś zapominać o rozgrzewce przed rozpoczęciem gry. Najważniejsze jest odpowiednie rozgrzanie i rozciągnięcie stawów skokowych, ramion i nadgarstków. Na początek warto też trochę pobiegać, dopiero potem przejść do rozgrzewki z piłkami. Rozpoczęcie rozgrzewki od tego elementu to jeden z najczęściej popełnianych błędów, który może skończyć się nieprzyjemnym urazem nadgarstków lub palców.