Hormon wzrostu u dorosłych – po co sportowcy stosują somatotropinę?
Somatotropina – to, obok testosteronu syntetycznego, jeden z najpopularniejszych sterydów anabolicznych. Hormon wzrostu znajdziemy jednak nie tylko w laboratoryjnych ampułkach, ale również w organizmie każdego człowieka. Hormon wzrostu u dorosłych, oraz u dzieci, ma bardzo konkretną rolę – jaką?
Hormon wzrostu u dorosłych budzi kontrowersje – mimo, że jego sprzedaż jest w Polsce nielegalna, pytania o ten rodzaj sterydów anabolicznych regularnie pojawiają się na kulturystycznych forach. Wpisując w wyszukiwarkę ,,somatotropina cena”, znajdziesz wiele informacji na temat tych produktów.
Hormon wzrostu – za co odpowiada?
Hormon wzrostu jest znany także jako GH (growth hormone) bądź somatotropina. To hormon wytwarzany naturalnie w przysadce mózgowej każdej osoby. Buduje go 191 reszt aminokwasowych. Odpowiada za wzrost wszystkich komórek ludzkiego ciała. Jego ilość warunkuje kondycję mięśni, szkieletu, stawów, skóry, a nawet organów wewnętrznych.
Somatotropina działa ogólnoustrojowo. Nasila transport substancji odżywczych do komórek, zwiększa magazynowanie glikogenu i stymuluje syntezę białek mięśniowych. Bez GH, regeneracja mięśni nie byłaby możliwa, a ciało, zamiast sie odnawiać, uległoby szybkiemu wyniszczeniu. Trzeba zauważyć, że GH nie tylko regeneruje mięśnie, ale również zmniejsza przyrost tkanki tłuszczowej – składniki odżywcze są maksymalnie wykorzystywane do budowania suchej masy.
Hormon wzrostu u dorosłych, w największej ilości powstaje podczas snu. Faza snu głębokiego – NREM – to moment największego wyrzutu somatotropiny. Dlatego tyle się mówi o roli snu w sporcie – dobry sen jest konieczny do uwalniania dużej ilości somatotropiny. Ta zaś, umożliwia sprawną regenerację mięśni lepiej.
Hormon wzrostu u dorosłych i dzieci
Wytwarzanie somatotropiny jest uzależnione w dużej mierze od wieku – najwięcej HGH produkują przysadki mózgowe dzieci. Dzięki niemu możliwy jest całościowy wzrost i dojrzewanie młodych organizmów. Niedobór somatotropiny u dzieci skutkuje karłowatością, a nadmiar – akromegalią, toteż optymalny poziom HGH uznaje się za jeden z najistotniejszych czynników prawidłowego rozwoju dziecka.
Hormon wzrostu u dorosłych po okresie dojrzewania nie służy już wzrastaniu do góry, a bieżącej regeneracji i przyrostowi tkanek. Jest wykorzystywany w medycynie, m.in. do walki z zaburzeniami kardiologicznymi, sarkopenią oraz osteoporozą.
Po okresie dojrzewania (około 20 r.ż), poziom hormonu wzrostu u dorosłych stale spada. To jeden z powodów postępującego zaniku mięśni u osób starszych i widocznego gołym okiem zmniejszenia wzrostu.
Hormon wzrostu – kulturystyka
Hormon wzrostu u dorosłych warunkuje wzrost mięśni oraz nabieranie tkanki tłuszczowej. Przyjmowanie somatotropiny przez kulturystów ma na celu maksymalizację hipertrofii, przy równoczesnym zahamowaniu przyrastania tkanki tłuszczowej.
Działania somatotropiny nie da się kontrolować – wzrost tkanek nie oznacza wyłącznie wzrostu mięśni szkieletowych. U kulturystów, przyjmujących somatotropinę w dużych ilościach, dochodzi nawet do widocznego przerostu nosa, uszu, rąk, stóp i mięśni głębokich.
Stosowanie hormonu wzrostu u dorosłych powinno być podyktowane wyłącznie względami medycznymi. Samodzielne sięganie po hormon wzrostu? Kulturystyka to sport, w którym już niejeden przekonał się o konsekwencjach eksperymentowania z hormonami. Decyzje o sięgnięciu po nielegalne środki każdy trenujący podejmuje wyłącznie na własną odpowiedzialność