Piłka do siatkówki – najpopularniejsi producenci

Bez piłki nie ma siatkówki. Od początku rozwoju dyscypliny zwracano szczególną uwagę na to, czym grają zawodnicy. Pierwsze piłki do siatki tylko w niewielkim stopniu przypominały dzisiejsze modele, których producenci chwalą się niezwykłymi technologiami. Na rynku funkcjonuje kilka firm, które od lat zajmują się przygotowywaniem sprzętu do siatkówki. To właśnie ich produkty są rekomendowane przez FIVB oraz PZPS, czyli światową i polską federację siatkówki.

Piłka do siatkówki – wymiary

Rozmiar piłki do siatkówki jest dokładnie określony przez przepisy. Ważna jest jej średnica, która w każdym miejscu powinna wynosić 21 centymetrów. Sprawdzany jest również obwód piłki – powinien liczyć nie mniej niż 65 i nie więcej niż 67 centymetrów. Piłki dopuszczane do profesjonalnych rozgrywek są także ważone: wynik tej operacji powinien mieścić się między wartością 260 a 280 gramów. Istotnym parametrem jest ciśnienie powietrza w piłce, które ma mieć wartość pomiędzy 0,30 a 0,325 kg/cm2. Piłka do siatkówki plażowej charakteryzuje się nieco niższym ciśnieniem, pozostałe jej wymiary są jednak takie same jak w przypadku piłki przeznaczonej do gry w hali.

Piłki do siatkówki – najpopularniejsi producenci

Wśród producentów siatkarskich piłek prym wiodą dwie firmy. W sklepach można spotkać jednak również sporo wyrobów innych producentów, którzy adresują je przede wszystkim do dzieci i młodzieży oraz amatorów rekreacyjnego odbijania pod siatką.

Mikasa

To najbardziej znana firma produkująca piłki do siatkówki. Dostarcza je na wszystkie najważniejsze siatkarskie imprezy. Na swoją markę w siatkarskim świecie pracuje od 1964 roku. Wtedy siatkówka po raz pierwszy zagościła bowiem na igrzyskach olimpijskich, a oficjalnym producentem piłek była właśnie Mikasa. Jej piłki do siatki można dziś oglądać w czasie mistrzostw Europy i świata, a także na parkietach PlusLigi czy Ligi Siatkówki Kobiet. Wyróżniają się charakterystycznymi, niebieskimi i żółtymi panelami. Na igrzyska olimpijskie w Tokio w 2020 roku firma przygotowała nowy model – Mikasa V200W. Składa się z 18 paneli, które pokrywa powłoka nanosilikonowa. Mikasa dostarcza również piłki do siatkówki plażowej dla rozgrywek pod egidą FIVB.

Molten

Piłka do siatkówki firmy Molten jest dobrze znana przede wszystkim młodym siatkarzom. Obok produktów Mikasy to właśnie piłki Molten są bowiem rekomendowane przez PZPS do oficjalnych rozgrywek Minisiatkówki, często goszczą również w czasie lekcji wychowania fizycznego w polskich szkołach. Produkty tej marki są znane z połączenia białych, czerwonych i zielonych paneli. Japońska firma, założona w 1958 roku, jest też obecna ze swoimi towarami w innych sportach – najbardziej znane są produkowane przez nią piłki do koszykówki. Od sezonu 2018/2019 Molten jest także oficjalnym dostawcą piłek w rozgrywkach Ligi Europy UEFA.

Inne firmy

Piłki do siatki produkowane przez inne firmy nie są używane w rozgrywkach na najwyższym poziomie. Nadają się jednak do rekreacyjnej gry, kilka modeli cieszy się popularnością ze względu na połączenie niezłej jakości z niższą ceną. Wśród firm produkujących piłki do siatkówki warto więc wymienić markę Wilson, piłki Allsix marki Kipsta, a także produkty firmy Spalding.

5/5 - (1 vote)