Siatkówka – transmisje w polskiej telewizji. Gdzie oglądać poszczególne rozgrywki?

Mecze siatkówki są jednymi z najpopularniejszych transmisji sportowych w polskiej telewizji. Piłka do siatkówki w żadnym innym europejskim kraju nie cieszy się równie dużą popularnością. Tysiące polskich kibiców śledzą aktualności siatkarskie i wypełniają hale w całym kraju, a transmisje z meczów kadry biało-czerwonych ściągają miliony rodaków przed telewizory. Które polskie telewizje transmitują mecze siatkarskie?

Siatkówka – transmisje meczów reprezentacji Polski

Najgorętszym siatkarskim “towarem” nad Wisłą są prawa do pokazywania meczów reprezentacji Polski mężczyzn. To one cieszą się zdecydowanie największą popularnością. W 2018 roku finał mistrzostw świata w siatkówce, mecz Polska – Brazylia, był transmitowany na kilku antenach, gdzie łącznie oglądało go ponad dziewięć milionów widzów.

Transmisje meczów polskiej kadry dzielą między siebie Polsat i Telewizja Polska. Z siatkówką w wydaniu reprezentacyjnym kojarzona jest przede wszystkim ta pierwsza stacja. Od początku XXI wieku transmituje większość turniejów o mistrzostwo świata i Europy – na przykład w 2014 roku miała wyłączne prawa do pokazywania meczów rozgrywanych w Polsce mistrzostw świata, które transmitowała w płatnych kanałach. Ostatnie turnieje transmituje jednak wspólnie z TVP – tak było w przypadku mistrzostw Europy siatkarzy oraz siatkarek w 2019 roku. Można je było oglądać w kanałach należących do obu nadawców: TVP wykupiła bowiem od konkurenta trzyletnią sublicencję.

Siatkówka – igrzyska olimpijskie 2020 w TVP

Podobne zasady obowiązują przy występach biało-czerwonych w Lidze Narodów. Polsat posiada jednak pełne prawa do pokazywania tych rozgrywek, transmituje więc również spotkania bez udziału Polaków. W tej telewizji można również obejrzeć między innymi siatkarski Puchar Świata. Umowa Polsatu z FIVB w sprawie pokazywania międzynarodowych rozgrywek ma obowiązywać do 2025 roku. W TVP będzie można z kolei obejrzeć mecze polskich siatkarzy na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Prawa do pokazywania igrzysk w płatnej telewizji ma natomiast Eurosport.

Puchar Polski i PlusLiga – transmisja i aktualności siatkarskie

Transmisje krajowych rozgrywek siatkówki są skupione w rękach Polsatu. Ten nadawca pokazuje bowiem zarówno mecze PlusLigi, czyli męskiej ekstraklasy, jak i Ligi Siatkówki Kobiet. W Polsacie można również oglądać rozgrywki zaplecza PlusLigi, czyli Krispol 1. ligi, a także siatkarskiego Pucharu Polski. Nadawca transmituje wszystkie wymienione rozgrywki w sportowych stacjach należących do tej grupy. Ponadto aktualności siatkarskie są omawiane w emitowanym co tydzień magazynie “7. strefa”.

Siatkówka – transmisje z europejskich pucharów

Również do oferty Canal+ niedawno powróciła siatkówka. Transmisje spotkań Ligi Mistrzów CEV mężczyzn oraz kobiet do końca sezonu 2019/2020 wykupiła bowiem platforma NC+, która ma wyłączne prawo do pokazywania ich na terenie Polski. W ten sposób przejęła najważniejsze europejskie rozgrywki klubowe od Polsatu, który nadawał je przez wiele sezonów. Podobnie jak w przypadku pozostałych stacji transmitujących mecze siatkówki, również spotkania pokazywane przez Canal+ można oglądać w aplikacjach mobilnych.

5/5 - (1 vote)