Siatkarskie turnieje szkolne – co powinna mieć reprezentacja szkoły?

Siatkarskie zawody międzyszkolne, to niezwykle emocjonujące wydarzenie zarówno dla uczniów, którzy zostali wytypowani do reprezentowania szkoły, jak i ich nauczycieli-trenerów. Co na takie turnieje powinna zabrać ze sobą drużyna? O czym powinni pamiętać uczniowie, a czego nie może zapomnieć nauczyciel? Podpowiadamy!

Własne komplety sportowe na rozgrzewkę

Uczniowie powinni mieć ze sobą własne ubrania, które założą podczas rozgrzewki. Powinna być ona bardzo intensywna, aby odpowiednio pobudzić każdą partię mięśniową. Ten wysiłek będzie oznaczał solidne spocenie się – a szkoda rozpoczynać turniej w przemoczonej koszulce szkolnej, którą powinien nam dać nauczyciel. Lepiej poczekać z ubraniem jej na pierwszy mecz.

Wytrzymałe obuwie

Buty to bardzo ważny element arsenału siatkarza. Uczniowie, którzy na co dzień nie trenują siatkówki, a występują zaledwie kilka razy w roku na szkolnych turniejach, zapewne nie będą posiadali specjalistycznego wysokiego obuwia z dodatkową ochroną stawu skokowego. Jeśli natomiast ktoś takie posiada – to dobry moment, by z niego skorzystać. Co istotne, na zawody nie powinniśmy jednak zabierać butów, które wykazują już oznaki znacznego zużycia. Grając w takim obuwiu narażamy się na bolesną kontuzję, a nawet jeśli szczęśliwie unikniemy wypadku, możemy osłabić swój zespół, ponieważ nikt nie dopuści nas do gry w rozwalających się butach.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat roli sportu w rozwoju dziecka? Wejdź na http://dzieciswiat.pl/!

Pożyczone nakolanniki

Uczniowska rywalizacja często wymaga poświęcenia, które niejednokrotnie bywają okupione stłuczonymi lub obtartymi kolanami. Aby temu zapobiec, dobrze jest zaopatrzyć się w nakolanniki. Ponownie: jeśli uczeń nie gra regularnie w siatkówkę, rodzice mogą nie zdecydować się na taki zakup. Wówczas dobrym pomysłem będzie poszukanie nakolanników u kogoś starszego, wśród kolegów i rodziny. Jeśli się nie uda, można spróbować zastąpić je opaskami elastycznymi.

Szkolne stroje do siatkówki

Tak jak zabranie wyżej wymienionych elementów leży po stronie uczniów, tak komplety sportowe, jeśli szkoła takie posiada, powinien wziąć ze sobą nauczyciel. To on odpowiada za stroje, wydaje je uczniom i zbiera informacje, kto zabrał komplet. Musi też dopilnować, aby wróciły one w stanie możliwie nienaruszonym. Własne trykoty z herbem szkoły to wręcz absolutna podstawa, trudno wyobrazić sobie, aby dziś reprezentacje uczniów nie występowały w jednolitych ubraniach. Ale jeżeli szkoła takich nie posiada, nauczyciel musi zasygnalizować tę kwestię swoim podopiecznym i poprosić, by mieli ze sobą drugie sportowe ubranie – na rozgrzewkę i rozgrywki.

Własne piłki meczowe

Szkoła organizująca turniej powinna mieć przygotowane piłki, których stan pozwoli na rozgrywanie nimi spotkań. Dobrze, jeśli będzie ich na tyle dużo, że przybywające zespoły dostaną kilka na rozgrzewkę. Aby zabezpieczyć się przed przykrymi niespodziankami, czyli gry fatalną piłką lub koniecznością przeprowadzenia rozruchu bez niej, lepiej wziąć kilka własnych ze szkoły. Muszą one oczywiście wrócić tam po turnieju.

5/5 - (1 vote)