Siatkówka. Igrzyska olimpijskie – Polska w grupie z łatwiejszymi rywalami

Siatkówka: igrzyska olimpijskie 2020 ruszają w lipcu, a w styczniu poznaliśmy ostatnich uczestników męskiego turnieju w Tokio. Dzięki temu wiemy również, do której grupy najprawdopodobniej trafi reprezentacja Polski. W pierwszej fazie turnieju drużyna Vitala Heynena powinna uniknąć kilku groźnych rywali.

Siatkówka – igrzyska olimpijskie. Znamy wszystkich uczestników

W turnieju w Tokio weźmie udział 12 drużyn. Kwalifikacje olimpijskie zakończyły się serią kontynentalnych turniejów eliminacyjnych – to one wyłoniły ostatnie zespoły, które zdobyły prawo gry w igrzyskach olimpijskich. Najbardziej zacięta była rywalizacja w Europie. W finale zawodów w Berlinie zmierzyli się Niemcy oraz Francuzi. Zdecydowanie lepsi okazali się “Trójkolorowi”, którzy pewnie pokonali gospodarzy 3-0 i wywalczyli przepustkę na igrzyska.

Przedstawicielem afrykańskiej siatkówki w Tokio będzie z kolei Tunezja. Turniej kwalifikacyjny w Azji wygrał Iran, w Ameryce Północnej – Kanada, a w Ameryce Południowej Wenezuela. Te drużyny dołączyły do Japończyków, czyli gospodarzy igrzysk, a także zwycięzców turniejów interkontynentalnych rozegranych w 2019 roku: Polaków, Rosjan, Włochów, Brazylijczyków, Argentyńczyków i reprezentantów Stanów Zjednoczonych.

Olimpijskie boisko do siatkówki – najwięksi nieobecni

W Tokio nie zagra jednak kilka innych uznanych drużyn. Za największych nieobecnych można uznać Serbów, mistrzów Europy z 2019 roku. Do Japonii nie pojadą również wicemistrzowie Starego Kontynentu – w półfinale turnieju w Berlinie Słowenia po dramatycznym boju przegrała z Francją. Spośród uczestników olimpijskiego turnieju w 2016 roku, w Azji zabraknie także Kuby, Egiptu i Meksyku, ale żadna z tych reprezentacji nie należy do ścisłej światowej czołówki.

Siatkówka – igrzyska olimpijskie 2020. Zasada “serpentyny”

W pierwszej fazie igrzysk Tokio 2020 zespoły zostaną przydzielone do dwóch sześciozespołowych grup. O podziale drużyn zdecyduje najprawdopodobniej zasada tak zwanej serpentyny, którą od dawna stosuje FIVB. Ranking zespołów zostanie utworzony na podstawie ich pozycji w światowym rankingu – jedyną zmianą będzie miejsce Japonii, która zajmie pozycję na czele listy.

Gospodarze powinni więc trafić do grupy A, natomiast zespoły z dwóch kolejnych miejsc – Brazylia i USA – do grupy B. Do Japonii dołączą z kolei dwie następne drużyny, czyli Polska i Włochy. Niżej sklasyfikowane zespoły również zostaną dodane do rywali z czołówki rankingu zgodnie z zasadą “serpentyny”.

Aktualności siatkarskie – Tokio 2020. Polska w grupie z Japonią i Włochami?

Jeśli więc zasady rozdzielania drużyn nie ulegną zmianie, co wydaje się mało prawdopodobne, najlepsi polscy siatkarze trafią do grupy A z Japonią, Włochami, Kanadą, Iranem i Wenezuelą. Unikną więc nie tylko starć z Brazylią i USA, ale także Rosją i Francją.

Taki skład grup oznacza jednak, że dla reprezentacji Polski w siatkówce ponownie kluczowy będzie ćwierćfinał. To właśnie na tym etapie biało-czerwoni odpadali we wszystkich rozegranych dotąd w XXI wieku turniejach olimpijskich. Polaków po kolei odprawiali z kwitkiem Brazylijczycy, Włosi, Rosjanie oraz Amerykanie. Tym razem aż trzy z tych czterech drużyn znowu może stanąć na drodze ekipy Heynena.

5/5 - (1 vote)