Jaki wzrost powinien mieć siatkarz?

Nie trzeba być sportowym specjalistą, by zorientować się, że boisko do siatkówki pełne jest wysokich kobiet i mężczyzn. Wzrostem imponują zwłaszcza czołowi zawodnicy najlepszych klubów i reprezentacji. Tyle że możliwość spoglądania na rywali z góry nie jest jedynym wyróżnikiem wybitnych siatkarzy. Wielu młodych adeptów siatkówki próbuje jednak odpowiedzieć sobie na pytanie: “jaki wzrost powinien mieć siatkarz”?

Wysokość siatki w siatkówce – wzrost na parkiecie się przydaje

To, że większość osób zawodowo uprawiających siatkówkę ma wzrost powyżej średniej, nie jest oczywiście przypadkiem. Determinuje to wysokość siatki do siatkówki – w przypadku męskich rozgrywek jej górna taśma sięga 243 centymetrów, kobiety grają przy siatce rozwieszonej 224 centymetry nad ziemią.

By mocno zaatakować, zawodnicy i zawodniczki muszą sięgać ręką co najmniej kilkadziesiąt centymetrów nad siatkę. Z tego samego powodu wzrost przydaje się przy wykonywaniu mocnych zagrywek z wyskoku, a także przy blokowaniu i walce na siatce. Z kolei im wyżej przełożone ręce blokujących, tym większe prawdopodobieństwo, że uda się powstrzymać atak przeciwnika.

https://www.instagram.com/p/BwMNqiSlojd/

Siatkówka – co oprócz wzrostu?

Trudno oszacować średni wzrost wszystkich siatkarzy świata, ale większość zawodników mierzy w okolicach 200 centymetrów. Obecnie coraz częściej pojawiają się gracze z parametrami znacznie przekraczającymi tę wartość, ale wciąż nie brakuje również niższych. Część siatkarzy niweluje braki we wzroście skocznością, dzięki której potrafią zbić piłkę ze sporej wysokości.

Niezwykle ważne są też po prostu siatkarskie umiejętności i technika odbicia. Dzięki niej zawodnicy lepiej przyjmują piłkę i rozgrywają, potrafią też radzić sobie w trudnych sytuacjach w ataku. – Oczywiście wzrost jest dominujący w siatkówce, ale mamy przykłady wielu zawodników, którzy bazują na technice. A ta odgrywa w siatkówce niebagatelną rolę – argumentuje w wywiadzie dla Polskiego Radia Edward Skorek, złoty medalista olimpijski w siatkówce, były trener reprezentacji Polski

Bartosz Kurek, Fabian Drzyzga, Michał Kubiak – wzrost polskich siatkarzy

W reprezentacji Polski nie brakuje zawodników mierzących powyżej 200 centymetrów, ale są i niżsi. Przykładem jest choćby Michał Kubiak – wzrost kapitana kadry to 191 centymetrów. O trzy centymetry niższy jest Grzegorz Łomacz, od lat występujący w reprezentacji jako rozgrywający. Najwyższy siatkarz Polski, a przynajmniej najwyższy z tych, którzy są w kręgu zainteresowań selekcjonera reprezentacji Vitala Heynena, to Bartłomiej Lemański. Zawodnik urodzony w 1996 roku, obecnie występujący w Asseco Resovii, mierzy aż 217 centymetrów. Jego pozycja to środkowy bloku – to właśnie tę rolę grają zwykle najwyżsi zawodnicy.

https://www.instagram.com/p/Bz0bbHDIokr/

Libero w siatkówce – szansa nawet dla najniższych

Pozycja, na której występują najniżsi siatkarze, to libero. W reprezentacji Polski tę funkcję pełnią Paweł Zatorski i Damian Wojtaszek – pierwszy mierzy 184, a drugi 180 centymetrów. Ale są i znacznie niżsi zawodnicy. Farhad Zarif, który grał jako libero reprezentacji Iranu, ma tylko 168 centymetrów wzrostu. Wielu niższych zawodników podkreśla zresztą, że dzięki wprowadzeniu do dyscypliny pozycji libero zyskało możliwość gry na najwyższym poziomie, której przy swoich warunkach fizycznych nie mieliby w roli atakującego czy przyjmującego.

Jaki wzrost powinien więc mieć siatkarz? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Warunki fizyczne zawodników różnią się w zależności od pozycji zajmowanych na boisku. Na większości z nich najlepiej być jak najwyższym, ale oprócz wzrostu liczy się również skoczność i technika, bez której nie da się trafić do czołowych reprezentacji i klubów.

4/5 - (8 votes)