PlusLiga bez mistrza. Koniec sezonu w polskiej siatkówce

Mistrz Polski w siatkówce mężczyzn w tym roku nie zostanie wyłoniony. Władze Polskiej Ligi Siatkówki, po konsultacjach z prezesami drużyn, zdecydowały o zakończeniu siatkarskiego sezonu ligowego w Polsce. Medale otrzymają natomiast najlepsze polskie siatkarki. – To były dla nas bardzo trudne decyzje, lecz konieczne do podjęcia w trosce o bezpieczeństwo graczy, pracowników klubów i całego naszego środowiska – podkreśla Paweł Zagumny, prezes PLS.

Siatkarskie fakty: PlusLiga bez medali

Zespoły PlusLigi odłożyły na bok piłki do siatkówki już przed dwoma tygodniami. Władze ligi zdecydowały o zawieszeniu rozgrywek i zapowiedziały, że 25 marca przekażą kolejne informacje. Okazało się, że w tym sezonie zawodnicy na boiska już nie wrócą.

Przed przerwą spowodowaną przez koronawirus siatkówka w PlusLidze zdążyła dotrzeć do 24. kolejki rozgrywek. Do zakończenia fazy zasadniczej pozostały jeszcze dwie serie gier. “Zarząd zdecydował, że nie zostanie przyznany tytuł mistrza Polski, a ustalona zostanie kolejność drużyn w tabeli według liczby zdobytych punktów meczowych, bez ukończenia fazy zasadniczej rozgrywek” – głosi komunikat PLS. Jednocześnie ustalono, że trzy najlepsze drużyny z aktualnej tabeli zakwalifikowały się do kolejnej edycji siatkarskiej Ligi Mistrzów. Zestawienie otwiera zespół z Kędzierzyna-Koźla, czyli Zaksa. Mecz w LM może planować również druga w tabeli Verva Warszawa oraz trzecia PGE Skra Bełchatów.

Z PlusLigi spadnie natomiast ostatnia w tabeli BKS Visła Bydgoszcz. O miejsce w elicie będą ubiegać się dwie najwyżej sklasyfikowane drużyny Krispol 1. ligi mężczyzn, czyli Stal Nysa i BBTS Bielsko-Biała. Rozgrywki na zapleczu PlusLigi również nie zostały dokończone, ale oba zespoły zostaną poddane audytowi, który zdecyduje o dopuszczeniu jednego z nich do gry w elicie. Jeśli nie spełnią wymagań, szansę powrotu do PlusLigi może otrzymać Visła.

Mistrzem Chemik Police. Tabela ligi kobiet

Inne decyzje zarząd PLS podjął w sprawie Ligi Siatkówki Kobiet. Tam udało się bowiem rozegrać całą fazę zasadniczą, drużyny przygotowywały się do rundy play-off. Władze ligi postanowiły więc przyznać tytuł mistrza Polski. Złoty medal zdobył najwyżej sklasyfikowany Chemik Police. Tabela po sezonie zasadniczym zapewniła temu zespołowi zwycięstwo, mimo że okazał się zaledwie o jeden punkt lepszy od Developresu SkyRes Rzeszów. Brązowe medale zdobyły zawodniczki ŁKS-u Commercecon.

Dwie najlepsze drużyny LSK zyskały dodatkowo prawo występów w Lidze Mistrzyń. Które zespoły opuszczą ligę, w której występują najlepsze polskie siatkarki? Skład LSK na sezon 2020/2021 zostanie wyłoniony na takich samych zasadach jak w PlusLidze. Miejsce w elicie zwolni ostatnia w tabeli Wisła Warszawa. Szansę na jej zastąpienie mają pierwszoligowe dotąd Joker Świecie i UNI Opole.

– Miejmy nadzieję, że te decyzje będą jak najmniej krzywdzące dla drużyn i wszyscy zrozumieją tę trudną sytuację – mówi Zagumny przed kamerą telewizji PLS o przedwczesnym zakończeniu rozgrywek. – Chyba nikt nie jest w stanie teraz grać i realnie myśleć o sporcie. Pierwszy raz w życiu spotykamy się z taką pandemią, która nie pozwala nam normalnie funkcjonować, a co dopiero uprawiać sport.

5/5 - (3 votes)