Medale w rytmie samby. Siatkarskie rekordzistki na plaży

Popularność zyskują sobie rozgrywki piłki nożnej i piłki ręcznej na plaży, ale na czele sportów plażowych wciąż pozostaje siatkówka. Od 1996 roku jest nieprzerwanie obecna w programie igrzysk olimpijskich. Od początku na olimpijskich arenach rywalizują zarówno duety męskie, jak i kobiece. Igrzyska oraz mistrzostwa świata, czyli dwie najważniejsze dla siatkówki plażowej imprezy, zdominowały reprezentantki dwóch krajów. Poznajcie siatkarskie rekordzistki, które opanowały ćwiczenia siatkarskie na piasku do perfekcji.

Siatkówka plażowa – przepisy i medalistki olimpijskiego turnieju kobiet

Na pierwszych igrzyskach olimpijskich z udziałem siatkarek plażowych, w 1996 roku w Atlancie, wystąpiło 16 kobiecych par. Już w kolejnym turnieju, po czterech latach w Sydney, na boisku pojawiły się 24 duety. Ta liczba uczestniczek nie zmieniła się do dzisiaj – wśród nich mogą być maksymalnie dwa duety z jednego kraju. Zawody rozpoczynają się od fazy grupowej, ale mistrz olimpijski jest wyłaniany po fazie play-off, kończącej się spotkaniem finałowym. Wysokość siatki w siatkówce plażowej w turnieju olimpijskim wynosi 2,24 metra.

Medale dla Brazylii i Stanów Zjednoczonych

Pierwszy olimpijski turniej siatkarek plażowych wygrała para z Brazylii – Sandra Pires i Jackie Silva. Zawodniczki z Kraju Kawy w finale pokonały swoje rodaczki. Reprezentantki Brazylii tylko raz, w 2008 roku w Pekinie, nie przywiozły z igrzysk medalu. Nadal jednak czekają na drugie złoto. Najwięcej tytułów mistrzyń olimpijskich przypadło Amerykankom – w latach 2004-2012 trzy razy triumfowały Misty May-Treanor i Kerri Walsh Jennings. Poza tym złote medale mają w dorobku Australijki i Niemki, na niższe szczeble olimpijskiego podium zdołały się jeszcze wdrapać jedynie Chinki.

Rekordzistki mistrzostw świata w siatkówce plażowej

Mistrzostwa świata w siatkówce plażowej pod egidą FIVB są rozgrywane od 1997 roku. Turniej jest organizowany co dwa lata, w 12 dotychczasowych edycjach po medale sięgały reprezentantki siedmiu krajów. Oprócz nacji, które zdołały wywalczyć medal olimpijski, z miejsca na podium mistrzostw świata mogły się jeszcze cieszyć Kanadyjki – w 2019 roku wywalczyły nawet tytuł – i Czeszki.

W klasyfikacji medalowej prowadzą Brazylijki. Łącznie zdobyły już 16 medali, w tym pięć złotych. Tylko o jeden tytuł mistrzowski ustępują im Amerykanki – duety z tego kraju 11 razy meldowały się na podium. Złote medale wędrowały jeszcze do Niemiec i Chin.

Najbardziej utytułowane siatkarki plażowe

Najbardziej utytułowaną zawodniczką najważniejszych plażowych zawodów jest Kerri Walsh Jennings. Urodzona w 1978 roku Amerykanka zaczynała od siatkówki halowej – z reprezentacją Stanów Zjednoczonych zajęła czwarte miejsce na igrzyskach w Sydney. Potem postawiła na grę na piasku, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Łącznie ma na koncie trzy złote i jeden brązowy medal olimpijski oraz trzy złota i jedno srebro mistrzostw świata. Większość sukcesów osiągnęła z Misty May-Treanor – tylko ostatni medal z igrzysk w Rio de Janeiro w 2016 roku zanotowała po występach w parze z April Ross. Walsh Jennings niezwykłym wyczynem popisała się cztery lata wcześniej w Londynie, gdy zdobyła złoty medal, mimo że w czasie turnieju była w trzecim miesiącu ciąży.

Za najlepszą siatkarkę wśród Brazylijek może z kolei uchodzić Shelda Bede. Co prawda nigdy nie zdobyła złota olimpijskiego, ale dwukrotnie przegrała walkę o tytuł dopiero w finale. Na przełomie XX i XXI wieku dwukrotnie sięgnęła za to po mistrzostwo świata. Urodzona w 1973 roku Bede dołożyła do tego jeszcze brąz i srebro mistrzostw świata. W 2010 roku włączono ją do amerykańskiej Volleyball Hall of Fame. To galeria gwiazd siatkówki, która zrzesza najwybitniejsze postacie związane z tą dyscypliną sportu.

5/5 - (1 vote)