Gumy do treningu – jaką wybrać taśmę do ćwiczeń?

Aktywność fizyczna to bardzo ważny aspekt w życiu każdego człowieka. Niezależnie od tego czy ruch spowodowany jest chęcią nabrania formy i wyrzeźbienia pięknej sylwetki, pragnieniem zrzucenia kilku zbędnych kilogramów czy działaniem rehabilitacyjnym, powinien on być dostosowany do możliwości, umiejętności i stanu zdrowia człowieka.

Ponadto podczas treningu warto wykorzystywać atrakcyjne i pomocne akcesoria sportowe takie, jak gumy do treningu. Czym one są? Jak z nich korzystać? Czym charakteryzuje się profesjonalna taśma do ćwiczeń? Jak wybrać odpowiedni produkt?

Czym są i do czego służą gumy fitness?

Popularne i bardzo skuteczne gumy do ćwiczeń to akcesoria, dzięki którym możliwe jest wykonywanie treningu siłowego. Ich zaletą jest mocna konstrukcja, jak również wielorakie wykorzystanie. Tego rodzaju sprzęt sportowy może służyć zarówno osobom aktywnie uprawiającym sport, jak i pacjentom rehabilitacyjnym. Prawidłowo wykonywane ćwiczenia wzmacniają przede wszystkim mięśnie oraz stawy i więzadła całego ciała.

Ponadto pozytywnie wpływają na ogólny rozwój i sprawność fizyczną. Gumy do treningu spokojnie mogą zastąpić ćwiczenia z ciężarami i innymi akcesoriami sportowymi. Obecnie jest to najbardziej popularny sprzęt wykorzystywany zarówno w siłowniach, klubach fitness, salach ćwiczeń, szkołach czy podczas domowego treningu.

Czym powinna charakteryzować się profesjonalna taśma do ćwiczeń? Jak dobrać odpowiedni sprzęt do osoby ćwiczącej?

Gumy do treningu – jaką wybrać taśmę do ćwiczeń?

Gumy oporowe to akcesoria, które posiadają różnorodną formę. Aby sprzęt ten przyniósł oczekiwane efekty, jak również dawał możliwości przeprowadzenia skutecznego treningu powinien być odpowiednio dobrany do osoby ćwiczącej. Na co zatem zwrócić uwagę podczas dopasowywania produktu?

Najważniejszą cechą takiej gumy do treningu jest jej siła rozciągania. To właśnie od niej zależy opór stawiany podczas ćwiczenia, a co za tym idzie wkładany w trening wysiłek fizyczny. Tak więc, wybierając taśmę należy zwrócić uwagę na jej grubość i szerokość, kolor, jak również oznaczenia.

Im bardziej taśma będzie grubsza, szersza i cięższa, tym więcej wysiłku należy włożyć w jej rozciągnięcie. Opór gumy liczony jest w kilogramach. Akcesoria te podzielone są na kilka przedziałów od 9-70kg.

Podczas wyboru profesjonalnego sprzętu należy także uwzględnić materiał wykonania. Dobra i bezpieczna taśma do ćwiczeń powinna być w całości wykonana z lateksu. Jej wierzchnia strona powinna być posypana specjalnym talkiem, co zapobiega sklejaniu się gumy.

Przed zakupem taśmy warto również określić cel i zapotrzebowanie sportowca. Następnie dobrać odpowiednią formę i kształt taśmy. Na rynku można wyróżnić długie, szerokie, standardowe gumy do treningu, jak i tzw. mini bandy – tworzące okrąg i wykorzystywane np. do treningu nóg. Inną formą są cienkie, długie taśmy Loop Band, które mogą zastąpić sprzęt wykorzystywany na siłowni.

Jak korzystać z taśmy oporowej?

Ćwiczenia z gumami fitness mogą mieć różnorodny charakter. Najczęściej stosowane są do treningu siłowego. Tego rodzaju aktywność z taśmami daje wiele możliwości. Dzięki odpowiednio dobranemu sprzętowi, sportowiec może wzmacniać wszystkie partie mięśniowe – wykonywać ćwiczenia w pozycji wolnej, jak również wspomóc się drabinką gimnastyczną czy innymi mechanizmami.

Rozciąganie taśmy z niskim oporem może także wspomóc proces rehabilitacji. Takie ćwiczenia pozwalają powrócić do pełnej sprawności po przebytej kontuzji, urazie czy w przypadkach zaburzeń ze strony układu mięśniowego lub nerwowego. Rozciąganie taśmy rękami, nogami czy pozycji siedzącej poprawia ogólną sprawność fizyczną, siłę oraz wydolność organizmu.

Rate this post