Blok w siatkówce – najważniejsze fakty
Blok to jedno z najbardziej widowiskowych siatkarskich zagrań. Pozwala zdobyć punkt nawet wtedy, gdy przeciwnik przeprowadzi znakomitą akcję. Z drugiej strony, eksperci nazywają go najbardziej nieprzewidywalnym siatkarskim elementem. Bez niego nie istniałaby jednak współczesna siatkówka. Blog dosiatkowki.pl pomoże Ci poznać najważniejsze fakty dotyczące bloku na siatkarskich parkietach.
Blok w siatkówce – zasady
Skutecznie wykonany blok w siatkówce kończy akcję przeciwnika, zatrzymuje piłkę na jego stronie i przynosi punkt. Celem bloku może być jednak równie dobrze zatrzymanie ataku rywali, a także pozyskanie piłki na swoją stronę. Dotknięcie piłki przez blokującego nie jest wliczane do trzech dozwolonych w czasie akcji odbić. Dopuszczalna jest także tak zwana samoasekuracja blokującego, czyli odbicie piłki spadającej na jego stronę bezpośrednio po wykonanym przez niego bloku.
Kto może wykonać blok?
Blok mogą wykonywać jedynie zawodnicy znajdujący się w pierwszej linii. Na boisku jednocześnie jest ich trzech, zazwyczaj jednym z nich jest środkowy bloku, który przebywa na parkiecie w każdym z podstawowych ustawień. Blok jest elementem, którego nie może wykonywać libero.
Blok w siatkówce – prawidłowe wykonanie
Siatkarski blok jest spełniony, kiedy piłka zostaje dotknięta przez blokującego. Ze względu na liczbę uczestniczących w akcji zawodników rozróżnia się bloki pojedyncze, podwójne i potrójne. W czasie akcji piłka może dotknąć ręce więcej niż jednego blokującego, co nie jest uznawane za błąd. Przy wykonywaniu bloku siatkarze mogą przekładać ręce nad siatką na stronę przeciwnika, nie mogą jednak dotknąć piłki przed jego atakiem. Jednym z rodzajów bloku jest tak zwany wyblok, który pozwala na kontynuowanie akcji na własnej połowie parkietu.
Błędy w bloku
Blokujący w czasie akcji na siatce mogą popełnić kilka błędów. Podstawowy następuje wtedy, gdy piłka odbita od bloku upada na aut. Rywale często z rozmysłem kończą w ten sposób ataki. Innym częstym błędem jest dotknięcie siatki przez blokujących. Zabronione jest blokowanie zagrywki, nie wolno również blokować piłki poza antenkami ograniczającymi siatkę.
Środkowi bloku
W podstawowej siatkarskiej szóstce mają miejsce dwaj środkowi bloku. Zwykle znajdują się jednak jednocześnie na boisku tylko w ustawieniu, w którym jeden z nich serwuje – w pozostałych środkowego znajdującego się w drugiej linii zastępuje libero. Zazwyczaj środkowi są najwyższymi zawodnikami w drużynie. Typowym atakiem siatkarza z tej pozycji jest tak zwana krótka, rozgrywana w różnych wariantach. Jak sama nazwa pozycji wskazuje, środkowi zajmują centralne miejsce w bloku, na środku siatki.
Siatkówka plażowa – blok
Blok jest nieodłącznym elementem różnych odmian, na które dzieli się siatkówka. Porady dotyczące blokowania w hali nie do końca sprawdzą się jednak w przypadku gry na piasku. W siatkówce plażowej blok jest bowiem wliczany do trzech dozwolonych odbić w każdej akcji. Na piasku dominują bloki pojedyncze – gdy jeden zawodnik skacze do bloku, drugi przyjmuje pozycję w obronie.