Siatkówka – gdzie oglądać? Największe polskie hale
Od kilkunastu lat czołowe miejsce w polskim sporcie zajmuje siatkówka. Gdzie oglądać ją na żywo? Kluby siatkarskie z Polski na co dzień zwykle rozgrywają spotkania w nieco mniejszych halach, największe wypełniają się po brzegi w czasie meczów z udziałem reprezentacji Polski. Nasz kraj często gości najważniejsze siatkarskie rozgrywki, w ostatnich latach nad Wisłą można było na żywo obejrzeć mecze siatkarskie finałów mistrzostw świata i Europy. Przedstawiamy największe polskie hale, w których kibice siatkówki tworzą wspaniałą atmosferę.
Katowice, hala Spodek
Miejsce nierozerwalnie związane z historią polskiej siatkówki. “Kultowe” – tak mówią o nim zawodnicy reprezentacji Polski. Mecze siatkarskie we wzniesionym w latach 70. Spodku przyniosły kibicom wiele emocji, przez lata ta hala była “domem” reprezentacji Polski. Szczególnie wiele pamiętnych bojów siatkarze rozegrali tu w ramach Ligi Światowej, poprzedniczki Ligi Narodów. Największy triumf Polaków w Spodku? Bez wątpienia wygrana 3-1 z Brazylią z września 2014 roku. Hala pękała w szwach, pod nią zgromadziło się jeszcze około 40 tysięcy ludzi, a biało-czerwoni po raz drugi w historii zostali mistrzami świata.
Największe wydarzenia siatkarskie w hali: finał Ligi Światowej 2001 i 2007, Mistrzostwa Europy kobiet 2009, mistrzostwa Europy mężczyzn 2017, mistrzostwa świata mężczyzn 2014
Pojemność: 11,5 tysiąca
Kraków, Tauron Arena
Krakowską halę, największą w kraju, otwarto w 2014 roku. Uroczystą sportową inauguracją obiektu był mecz Ligi Światowej z Brazylią, wygrany przez biało-czerwonych 3-1. Na polskich siatkarzach wrażenie wywarła wielkość hali, którą porównywali do stadionu. Szybko się tam jednak zadomowili, bo Kraków regularnie gości między innymi Memoriał Huberta Jerzego Wagnera, czyli najważniejszy towarzyski siatkarski turniej świata. To w Krakowie w 2017 roku rozdano też medale siatkarskich mistrzostw Europy.
Największe wydarzenia siatkarskie w hali: finał LŚ 2016, MŚ mężczyzn 2014, ME mężczyzn 2017, klubowe MŚ mężczyzn 2017, Final Four Ligi Mistrzów mężczyzn 2016
Pojemność: 15 tysięcy
Gdańsk/Sopot, Ergo Arena
Otwarty w 2010 roku obiekt był jedną z pierwszych dużych nowoczesnych hal w Polsce. Położony na granicy Gdańska i Sopotu, jest sportową wizytówką Trójmiasta. Na co dzień występują w nim zespoły siatkarskie i koszykarskie z polskiej ligi, ale i reprezentacja jest tu stałym gościem. To właśnie tutaj w 2011 roku biało-czerwoni po raz pierwszy w historii sięgnęli po medal – brązowy – Ligi Światowej. W czasie turnieju finałowego halę odwiedziło wówczas łącznie niemal 100 tysięcy ludzi.
Największe wydarzenia siatkarskie w hali: finał LŚ 2013, ME mężczyzn 2013 i 2017, MŚ mężczyzn 2014
Pojemność: 11 tysięcy
Łódź, Atlas Arena
Premierą łódzkiej hali również był mecz polskich siatkarzy z Brazylią. W 2009 roku, w ramach rozgrywek Ligi Światowej, biało-czerwoni dwukrotnie przegrali tu z ówczesnymi mistrzami świata 0-3. Jeszcze w tym samym roku w hali zaprezentowały się najlepsze siatkarki Europy, to tutaj rozstrzygnęły się losy złota ME. Za sprawą Skry Bełchatów w obiekcie często można oglądać mecze siatkarskie Ligi Mistrzów – Atlas Arena dwukrotnie gościła turniej finałowy.
Największe wydarzenia siatkarskie w hali: ME kobiet 2009, Final Four LM mężczyzn 2010 i 2012, MŚ mężczyzn 2014, ME kobiet 2019
Pojemność: 13 tysięcy
Gliwice, Arena Gliwice
Najmłodsza hala na naszej liście, ale jedna z największych w kraju. Ma ponad 13 tysięcy miejsc siedzących,może się w niej jednak zmieścić nawet 17 tysięcy widzów. Obiekt w Gliwicach został oddany do użytku w 2018 roku. Na razie reprezentacja Polski siatkarzy zagościła tutaj tylko przy okazji towarzyskiej potyczki z Niemcami, ale z gliwickich trybun można było obejrzeć również spotkanie ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Cucine Lube Civitanova w ramach Ligi Mistrzów.
Największe wydarzenia siatkarskie w hali: mecz LM mężczyzn, mecz towarzyski kadry mężczyzn
Pojemność: 13 tysięcy