Tworzymy boisko do siatkówki – krok po kroku

Prawie każdy z nas, w dzieciństwie, marzył o własnym boisku. Jest to świetna sprawa dla dzieci oraz miłośników sportowej aktywności. Jeśli tylko posiadamy wystarczającą ilość miejsca, np. niewykorzystaną część dużej działki. Możemy w łatwy sposób stworzyć miejsce do gier takich jak piłka nożna, badminton czy nawet hokej na trawie. Jeśli jednak zależy nam na specjalistycznym boisku, do grania konkretnie w piłkę siatkową, powinniśmy zachować odpowiednie jego wymiary oraz elementy.

Od czego zacząć

1. Przygotowanie podłoża

Jeśli powierzchnia działki nie jest zbyt równa, powinniśmy najpierw zadbać o podstawy. Pozbyć się mchu czy chwastów, a także nierówności.

2. Zabezpieczenie terenu

Jeśli mamy taką możliwość, osiatkujmy boisko. Zadziała to na korzyść sąsiadującej z nim roślinności czy okien. Możemy również wykorzystać do tego zadania np. żywopłot.

3. Zasianie odpowiedniej trawy

Czym powinna się charakteryzować? Na pewno gęstością oraz odpornością. Dostępne są już specjalne mieszanki traw sportowych, które idealnie sprawdzą się w miejscach szczególnie eksploatowanych.

Wymiary boiska do siatkówki

Wszystko zależy od tego, ile posiadamy wolnego miejsca, a także czy planujemy stworzyć boisko o oficjalnych wymiarach, czy przystosowane do gry dla dzieci.

BOISKO

Profesjonalne boisko to prostokąt 18 m x 9 m. Nie każdy jednak dysponuje aż tak rozległą, wolną powierzchnią. W takim wypadku wystarczy proporcjonalnie zmniejszyć poletko.

Możemy dostosować jego wielkość do kategorii wiekowej:

  • 4 klasa szkoły podstawowej: 4,5 m x 4 m (połowa)
  • 5 klasa szkoły podstawowej: 7 m x 4,5 m (połowa)
  • 6 klasa szkoły podstawowej: 7 m x 7 m (połowa)
  • młodzik, kadet, junior i senior: 9 m x 9 m (połowa – profesjonalne boisko).

WOLNA STREFA

Podłoże znajdujące się poza boiskiem, aż do band ograniczających pole gry. Przy profesjonalnej wielkości, strefa wolna powinna wynosić co najmniej 3 metry.

LINIE BOISKA

Linie powinny mieć szerokość około 5 cm i być w jasnym, wyróżniającym się kolorze, aby odróżniać się od reszty boiska.

Na polu gry powinny znaleźć się:

  • dwie linie boczne,
  • dwie linie końcowe,
  • linia środkowa,
  • dwie linie ataku.

SIATKA I SŁUPKI

Pierwsze pytanie pojawiające się przy tym punkcie: z czego zrobić słupki? Jeśli nie zamierzamy inwestować w przydomowe boisko i zamawiać specjalistycznych akcesoriów do gry, musimy wymyślić jak stworzyć trwałe i tanie elementy, które sprawdzą się w ogrodzie i jednocześnie nie będą sprawiać zagrożenia.

Siatka powinna mieć 1 metr szerokości i długością być dostosowana do wielkości pola gry, czyli być około 0,5 metra dłuższa z każdej strony niż boisko. Wysokość zawieszenia siatki zależna jest również od rozmiaru naszego poletka, jednak nie powinna mieć około 2 metrów.

Z czego więc zrobić słupki, jeśli chcemy wykonać je własnoręcznie? Możemy do tego wykorzystać nasze drzewa, jeśli tylko rosną w odpowiedniej od siebie odległości. Innym pomysłem jest wbicie w ziemię dwóch metalowych prętów, jednak ważne jest aby zadbać o bezpieczeństwo i sprawdzić, czy na pewno utrzymają się w ziemi po mocniejszym uderzeniu piłką. Warto jednak przemyśleć zamówienie gotowej siatki wraz z słupkami odpowiedniej wielkości. Będzie to o wiele prostsze i bardziej praktyczne rozwiązanie, szczególnie że można już znaleźć zestawy w niewygórowanej cenie.

2/5 - (3 votes)