Siatkówka plażowa. Gdzie można ją oglądać w Polsce?

Siatkówka plażowa dynamicznie rozwija się szczególnie od lat 90. XX wieku, kiedy zadebiutowała na letnich igrzyskach olimpijskich. Również w Polsce zyskuje sobie coraz więcej kibiców. Wielu fanów znad Wisły zna już nie tylko wymiary boiska do siatkówki plażowej czy też wysokość siatki w siatkówce, ale chętnie ogląda ten sport z trybun lub przed telewizorami. W jakich częściach Polski odbywają się najważniejsze zawody tej efektownej dyscypliny sportu?

FIVB World Tour w siatkówce plażowej

Najważniejszymi zawodami siatkówki plażowej, jakie w 2019 roku zagościły na polskim piasku, były turnieje z cyklu FIVB World Tour. To najbardziej prestiżowa siatkarska seria na plaży. Poszczególne zawody mają różną rangę – od jednej do pięciu gwiazdek. Oprócz tego rozgrywa się jeszcze turniej finałowy. W połowie czerwca na nadwiślańskich boiskach Monta Beach Volley w Warszawie rozegrano zawody Warsaw Open, które szczyciły się rangą aż czterech gwiazdek. Niestety, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, na podium zabrakło reprezentantów Polski. Na początku sierpnia w Polsce, a dokładnie w Malborku, rozegrano również turniej męski niższej rangi, oznaczony jedną gwiazdką. Zakończył się zwycięstwem polskiej pary Michał Kądzioła – Marcin Ociepski.

Krajowe zawody cieszące się największym zainteresowaniem to oczywiście finały mistrzostw Polski. Ich areną w 2019 roku były piaszczyste boiska w Toruniu. Turniej odbył się pod koniec sierpnia, w ramach rozgrywanej już po raz dziesiąty imprezy Bella Plaża Gotyku – najlepsze męskie i żeńskie pary rywalizowały na Rynku Nowomiejskim. Oprócz tego polscy kibice mogli z bliska obejrzeć wymiary boiska do siatkówki plażowej oraz walczących na nim zawodników w zawodach z cyklu Grand Prix Polski. W 2019 roku rozegrano je między innymi w Łodzi, Rybniku i Białymstoku. 

Mistrzostwa świata w Polsce

Na mapie siatkarskiej Polski nie brakuje jednak również innych ośrodków mocno związanych z siatkówką plażową. Rok wcześniej finałowy turniej mistrzostw Polski zorganizował Kraków, ale stolicą siatkarskich piasków przez lata były Stare Jabłonki. Ta niewielka miejscowość w województwie warmińsko-mazurskim przez lata, od 2004 roku, gościła zawody World Tour. W lipcu 2013 roku, po raz pierwszy na polskiej ziemi, odbyły się tam nawet mistrzostwa świata z pulą nagród wynoszącą milion dolarów. Oprócz Starych Jabłonek, zawody World Touru w przeszłości gościły również między innymi w Mysłowicach i Olsztynie.

Wyniki na żywo. Siatkówka plażowa – kalendarz 2020

Rok 2020 będzie dla siatkówki plażowej wyjątkowym czasem – latem w Tokio zostaną bowiem rozegrane igrzyska olimpijskie, czyli zdecydowanie najważniejsza impreza w siatkarskim kalendarzu. W ciągu tych 12 miesięcy nie zabraknie jednak również okazji do oglądania siatkarskich zmagań na żywo na polskiej ziemi. Najważniejsze ponownie będą zawody w stolicy. Warszawa po raz kolejny będzie bowiem gościć turniej World Tour. Rywalizację kobiet i mężczyzn zaplanowano na 27-31 maja. Oprócz tego kibiców czekają liczne zawody z cyklu Grand Prix Polski

5/5 - (1 vote)