Brazylijczycy i Rosjanie. Najlepsi siatkarze plażowi na świecie

Kiedy tylko siatkówka plażowa wkroczyła na olimpijskie salony, medale z największych imprez w tej dyscyplinie sportu zaczęli przywozić Brazylijczycy. Tak pozostało do dziś, to właśnie z Kraju Kawy wywodzi się największa liczba par szerokiej światowej czołówki. W 2019 roku najlepszy był jednak duet z Rosji. Przedstawiamy czołowych siatkarzy plażowych ostatnich lat.

Brazylijczycy – najlepsi siatkarze w historii mistrzostw świata

Brazylijczycy zdominowali przede wszystkim mistrzostwa świata, które są rozgrywane pod egidą FIVB od 1997 roku. Już w czasie pierwszego turnieju zdobyli dwa medale. Pierwszymi mistrzami zostali Rogerio Ferreira i Guilherme Marques, brąz z Los Angeles przywieźli z kolei Paulao Moreira i Paulo Emilio Silva.

W kolejnych latach ich rodacy zwyciężali w tym rozgrywanym co dwa lata turnieju jeszcze sześciokrotnie. Najlepsi siatkarze w historii brazylijskich startów na plaży? Na pierwszy plan wysuwają się dwa nazwiska: Emanuel Rego i Alison Cerutti. Obaj dwukrotnie sięgali po mistrzostwo świata, mają też na koncie mistrzostwo olimpijskie. Choć Rego jest starszy od Alisona o 12 lat, na igrzyskach w Londynie utworzyli nawet wspólny duet – ich występ w 2012 roku zaowocował zdobyciem srebrnego medalu.

View this post on Instagram

Paredão ?❤????

A post shared by ❤Alison Conte Cerutti? (@fc_alison_cerutti) on

Rego zakończył karierę, ale urodzony w 1985 roku Alison wciąż pokazuje, jak ważna jest dla niego siatka plażowa. Zasady kwalifikacji olimpijskich do igrzysk w Tokio w 2020 roku pozwalają mu wierzyć, że również w Azji odniesie sukces. Obecnie występuje bowiem w parze z Alvaro Filho i ich duet znajduje się w czołówce rankingu, który latem wyłoni uczestników igrzysk. Alison ma nadzieję walczyć w Japonii o obronę tytułu mistrza olimpijskiego, który w 2016 roku zdobył w parze z Bruno Oscarem Schmidtem.

Rok 2019 – mistrzami Rosjanie, rewelacyjni Norwegowie

Rok 2019 nie był jednak zbyt udany dla Brazylijczyków. Alison i Filho odpadli już w 1/8 finału rozgrywanych w Hamburgu mistrzostw świata. Najlepszą brazylijską parą imprezy był duet Andre Stein – George Wanderley, który zakończył przygodę z turniejem na ćwierćfinale. Siatkarzy z Ameryki Południowej zabrakło również w czołowej czwórce turnieju finałowego serii World Tour.

I choć Alison pozostaje najbardziej utytułowanym z obecnie występujących siatkarzy, rok 2019 należał do Rosjan. Oleg Stojanowski i Wiaczesław Krasilnikow triumfowali w dwóch najważniejszych zawodach – wygrali zarówno finały World Touru, jak i mistrzostwa świata. Krasilnikow był już uznanym na światowych boiskach zawodnikiem, dwa lata wcześniej w duecie z Nikitą Liaminem zdobył brąz MŚ. Objawieniem stał się natomiast Stojanowski, który w wieku 22 lat i dziewięciu miesięcy został najmłodszym mistrzem świata w historii.

Jedną z najsilniejszych par sezonu stworzyli Norwegowie: Anders Mol i Christan Sorum. Zdobyli brązowe medale MŚ, zajęli też trzecie miejsce w finałach WT. Oprócz tego triumfowali w niezwykle prestiżowych turniejach w Gstaad w Szwajcarii oraz w Wiedniu.

Najlepsi nad Wisłą – mistrzowie Polski w siatkówce plażowej

W czołówce najważniejszych turniejów rozegranych w 2019 roku zabrakło Polaków. Najwyżej sklasyfikowana para znad Wisły, Grzegorz Fijałek – Michał Bryl, odpadła z MŚ w 1/8 finału. Jeszcze wcześniej z turniejem pożegnali się Piotr Kantor i Bartosz Łosiak. Oba duety bez sukcesów startowały także w finałach WT.

Kantor i Łosiak w 2018 roku wygrali mistrzostwa Polski. Z powodu kontuzji tego pierwszego nie byli jednak w stanie bronić tytułu i musieli zrezygnować z udziału w zawodach rozgrywanych 12 miesięcy później. Mistrzowie Polski w siatkówce plażowej z 2019 roku to para Fijałek – Bryl. W finale wygrali z drugim wśród najwyżej rozstawionych duetów turnieju, czyli Maciejem Rudolem i Jakubem Szałankiewiczem.

5/5 - (1 vote)