Czapki, okulary i akcesoria do siatkówki plażowej

Siatkówka plażowa, kobieca jak i męska, w niektórych elementach bardzo mocno przypomina halową odmianę tego sportu. Jest jednak również sporo cech, które odróżniają ją od wersji znanej z największych sportowych aren. Te, które widać na pierwszy rzut oka, to boiska, akcesoria oraz stroje do siatkówki plażowej. Bez czego siatkarze i siatkarki z plaży nie mogą się obejść?

Czapki i okulary do siatkówki plażowej

Czapki, okulary, opaski – to przedmioty, których zawodnicy przyzwyczajeni do gry w hali nie używają. Nawet jeśli mają problemy ze wzrokiem, ze względów bezpieczeństwa występują w soczewkach. Na zewnątrz jest inaczej – okulary do siatkówki plażowej to częsty widok. Nie są to jednak szkła korekcyjne, a przyciemniane. Mają za zadanie chronić oczy zawodników przed słońcem, ale także przed piaskiem i ewentualnymi odblaskami wody znajdującej się w okolicach plaż. Okularów używają niemal wszyscy zawodnicy.

Ochrona przed działaniem promieni słonecznych to również główne zadanie czapek i opasek z daszkiem. Osłaniają one oczy i głowy zawodników przed nadmiernym światłem. W ten sposób nie tylko znacząco wpływają na jakość, ale również na komfort gry. Zawodnik oślepiony słońcem w kluczowym momencie może popełnić błąd i przegrać ważną akcję. Mimo to nie wszyscy zawodnicy decydują się na grę z daszkiem nad czołem.

Stroje do siatkówki plażowej

Charakterystyczne są również stroje do siatkówki plażowej. Mecze w tej dyscyplinie sportu zwykle kojarzą się z mocno świecącym słońcem i wysoką temperaturą. I choć czasami zawodnikom przychodzi grać w trudniejszych warunkach, ich strój jest lekki i przewiewny.

Zdecydowana większość siatkarzy i siatkarek decyduje się na strój dwuczęściowy. W przypadku mężczyzn najczęściej stosowanym rozwiązaniem są koszulki bez rękawów oraz krótkie spodenki. Ważne jest, by stroje do siatkówki plażowej były wykonane z materiału odpornego na przetarcia. Powinny również dobrze odprowadzać wilgoć na zewnątrz ciała i gwarantować dobrą wentylację skóry. Jednocześnie muszą szybko wysychać. Z tego powodu zwykle są wykonane z tworzyw sztucznych.

Siatkówka plażowa kobieca – stroje dla zawodniczek

Również stroje do siatkówki plażowej dla kobiet są dostosowane do słonecznej aury. Choć siatkarskie przepisy zezwalają na grę w koszulkach z długim rękawem, a także dłuższych spodenkach, zawodniczki najczęściej wybierają skąpe dwuczęściowe zestawy przypominające stroje kąpielowe. W przypadku górnych partii ciała panie decydują się zazwyczaj na jeden z dwóch wariantów. W pierwszym z nich sitkówka plażowa kobieca nie odbiega zbytnio od siatkarskiej mody mężczyzn – to koszulki na ramiączkach. Alternatywę stanowią sportowe topy, często z odsłoniętymi plecami. Podobnie jak koszulki, są zwykle wykonane ze sztucznych tkanin, najczęściej poliestru z domieszką elastanu.

5/5 - (1 vote)