Siatkarskie ochraniacze na ręce – czy warto?

Siatkarze w różny sposób starają się zminimalizować ryzyko kontuzji i zapewnić sobie idealny komfort gry. Jednym ze stosowanych przez nich rozwiązań są ochraniacze do siatkówki, a wśród nich zakładane na ręce tak zwane rękawki siatkarskie. Jakie są ich zalety? Kiedy wolno ich używać? Odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z tym elementem siatkarskiego wyposażenia.

Rękawki do siatkówki – najważniejsze informacje

Rękawki do siatkówki to najpopularniejszy rodzaj siatkarskich ochraniaczy na ręce. Mają postać rękawów, które zajmuje miejsce od nadgarstka do połowy ramienia. Materiał, z którego są wykonane, jest zwykle elastyczny, ale równocześnie dokładnie przylega do ciała. Są dostępne w różnych kolorach, czasami zawodniczki i zawodnicy zakładają rękaw tylko na jedną rękę.

Ochraniacze na ręce do siatkówki – przepisy

Według przepisów Polskiego Związku Piłki Siatkowej, “w celu ochrony lub wsparcia zawodnicy mogą nosić ochraniacze”. W podręczniku do gry w siatkówkę wymieniono w tym miejscu ściągacze i stabilizatory – do tej kategorii można zaliczyć rękawki do siatkówki. Przepisy nie precyzują, w jakim kolorze mają być ochraniacze, dlatego rękawki używane na boisku mogą mieć dowolną barwę. Profesjonalni zawodnicy i zawodniczki zwykle decydują się na rękawki w kolorze białym lub czarnym, ewentualnie dopasowanym do koloru koszulek zespołu.

Rękawki do siatkówki – zalety

Sportowcy, którzy używają ochraniaczy na ręce, doceniają kilka zalet tego elementu. Rękawki siatkarskie pomagają w ustabilizowaniu mięśni oraz stawu łokciowego, nieco zmniejszając w ten sposób ryzyko kontuzji. Chronią także przed otarciami, które mogą się przytrafić w trakcie padów na parkiet. Dzięki nim rozgrzane mięśnie są także utrzymywane w odpowiedniej temperaturze.

Rękawki do siatkówki poprawiają również komfort gry. Materiał, z którego są wykonane, powinien wchłaniać nadmiar potu. Niektórzy siatkarze uważają również, że gra w rękawkach pomaga dokładniej przyjmować piłkę sposobem dolnym i zwiększyć kontrolę nad odbiciem. Rękawki siatkarskie mogą mieć także pozytywne znaczenie dla psychiki siatkarza, zwłaszcza wracającego do gry po urazie ręki. Kiedy mięśnie są czymś ściśnięte, zawodnik czuje się pewniej.

Ochraniacze na ręce do siatkówki – na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze rękawków siatkarskich ważny jest odpowiedni rozmiar. Damskie i męskie modele mogą nieco różnić się krojem. Najważniejsze, by ten element był ściśle dopasowany do ręki. Rękawek musi do niej przylegać, zbyt luźny będzie utrudniał grę. Warto również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany – najlepiej, by był pozbawiony szwów.

Znani zawodnicy z ochraniaczami na ręce

Rękawki siatkarskie są popularne zwłaszcza wśród najmłodszych adeptów siatkówki, ale na co dzień występuje w nich część profesjonalnych zawodniczek i zawodników. Często można w nich zobaczyć na przykład Earvina N’Gapetha, gwiazdora reprezentacji Francji, a także Nemanję Petricia z reprezentacji Serbii. W Polsce z rękawkiem na jednej z rąk czasami na boisku pojawia się Artur Szalpuk. W trakcie mistrzostw Europy 2019 z ochraniaczem na lewej ręce, nieco innym niż standardowy rękaw, występował reprezentujący Polskę Wilfredo Leon. Zdarza się, że w rękawkach występują polskie siatkarki, między innymi Malwina Smarzek-Godek.

5/5 - (5 votes)