Medale dla kobiet. Największe sukcesy reprezentacji Polski siatkarek

Obecnie nad Wisłą największą uwagę kibiców i mediów skupiają na sobie siatkarze, ale całkiem niedawne są jeszcze czasy, gdy to reprezentacja Polski siatkarek błyszczała dużo jaśniejszym blaskiem. Dwa razy, w latach 2003 i 2005, to właśnie ich ekipa była wybierana drużyną roku “Przeglądu Sportowego”. Prezentujemy największe sukcesy biało-czerwonych zawodniczek pod siatką. 

Pierwsze miejsca na podium

Dynamiczny rozwój siatkówki halowej rozpoczął się po II wojnie światowej. W Polsce to kobiety zaczęły odnosić w niej sukcesy szybciej niż mężczyźni. Męska kadra na podium międzynarodowych zawodów po raz pierwszy stanęła dopiero w 1965 roku w organizowanym nad Wisłą Pucharze Świata. Kobieca drużyna biało-czerwonych miała już wówczas na koncie całą gablotę medali.

Pierwszy mecz międzynarodowy, w którym Polki odbijały piłki do siatkówki, rozegrano w 1948 roku. Już rok później biało-czerwone wystartowały w mistrzostwach Europy i z każdej z ośmiu pierwszych edycji tej imprezy przywoziły medal. Do 1971 roku wywalczyły łącznie po cztery srebrne i cztery brązowe krążki. Między innymi dzięki tym wyczynom do dziś w klasyfikacji medalowej czempionatu Polki ustępują tylko reprezentacjom Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i Rosji.

Drużyna olimpijskich medalistek

Siatkarki znad Wisły sukcesy w Europie w latach 50. i 60. potrafiły podeprzeć wynikami w imprezach o jeszcze bardziej prestiżowym charakterze. Z pierwszych mistrzostw świata w 1952 roku wróciły ze srebrnym medalem. Do tego dołożyły dwa trzecie miejsca po czterech i 10 latach. Największy splendor przyniosły im jednak sukcesy na igrzyskach olimpijskich.

W 1964 roku w Tokio i cztery lata później w Meksyku Polki zakończyły rywalizację w igrzyskach z brązowymi medalami. Co prawda biało-czerwone nigdy nie wygrały tej najbardziej prestiżowej siatkarskiej imprezy, ale mogą się pochwalić większą liczbą medali z igrzysk niż mężczyźni. Reprezentanci Polski mają w dorobku tylko jeden medal olimpijski, złoto z Montrealu z 1976 roku.

Kadra Andrzeja Niemczyka

Po okresie sukcesów, zakończonym brązowym medalem mistrzostw Europy w 1971 roku, dla polskiej kobiecej siatkówki nastały gorsze czasy. Przez 32 lata nie stanęły na podium żadnego poważnego turnieju. Sytuację odmienił dopiero Andrzej Niemczyk. W 2003 roku po raz drugi w karierze objął drużynę, w której występują najlepsze siatkarki polskie. Wzrost, technika, siła – jego wybranki imponowały wszystkimi tymi elementami. Efektem były dwa mistrzostwa Europy z 2003 i 2005 roku. Zdobyła je drużyna z Małgorzatą Glinką i Dorotą Świeniewicz na czele, polskie siatkarki zyskały w mediach przydomek “Złotka”.

Ostatni medal międzynarodowej imprezy o dużej randze Polki zdobyły w 2009 roku, już bez Niemczyka. Kadra prowadzona przez Włocha Marco Bonittę wywalczyła brąz w mistrzostwach Europy rozgrywanych na polskich parkietach. Bliska powtórzenia jej wyniku była biało-czerwona drużyna z 2019 roku. Tym razem Polska była współgospodarzem imprezy, ale zespół prowadzony przez Jacka Nawrockiego zakończył turniej na czwartym miejscu.

5/5 - (3 votes)