Kupujemy piłkę do siatkówki

Siatkówka jest fascynującym sportem. Pozwala cieszyć się dużą dynamiką ruchu, zmianami tempa, czuć potężną dawkę emocji i adrenaliny. To gra, w którą może grać prawie każdy. Nie wymaga drogiego sprzętu, warto jednak zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej piłki do siatkówki, by w pełni cieszyć się możliwościami tej gry. Podpowiadamy, jaką piłkę do siatkówki wybrać.

Ogromny wybór piłek do siatkówki w sklepach

W sklepach możemy znaleźć ogromny wybór piłek do siatkówki. Osoba, która nie orientuje się dokładnie w tej tematyce, może być zaskoczona tym, jak wiele różnego rodzaju piłek możemy kupić. Różnią się one między sobą znacząco pod względem ceny. Najtańsze piłki do siatkówki możemy kupić już za około 20 zł. Są to piłki, jakimi dzieci grają w szkole. Jeżeli jednak planujemy regularnie grywać w siatkówkę, warto zainwestować w nieco lepszy model.

Rodzaje piłek do siatkówki

Siatkówka dzieli się przede wszystkim na dwie odmiany:

  • siatkówkę halową (indoors)
  • siatkówkę plażową (beach)

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że do każdej z tych dyscyplin w profesjonalnym sporcie używane są nieco inne piłki. Oczywiście, jeżeli tylko sporadycznie gramy w siatkówkę, możemy używać jednej piłki do obydwu dyscyplin. Przed zakupem warto jednak zastanowić się, czy zamierzamy częściej grać w siatkówkę halową czy plażową i wybrać odpowiedni model piłki.

Czym różnią się poszczególne piłki między sobą?

Na pierwszy rzut oka różnice między obydwoma rodzajami piłki są niezauważalne. Możemy jednak odczuwać spore różnice w komforcie gry, w zależności od tego, którą piłką się posługujemy. Różnią się one między sobą przede wszystkim ciśnieniem wewnątrz i wielkością.

W ofercie sklepów możemy również znaleźć piłki „volleyball mini”. Niekoniecznie są to piłki mniejsze, po prostu przeznaczone dla dzieci do gry w szkole. Ważą nieco mniej niż „dorosłe” piłki.

Z czego wykonana jest piłka do siatkówki?

Piłka do siatkówki składa się przede wszystkim z dwóch części: pęcherza nazywanego również dętką oraz osłony. Pęcherz najczęściej wykonany jest z lateksu lub butylu. Piłka przeznaczona do rozgrywek halowych powinna być raczej wykonana z butylu. W siatkówce plażowej dobrze sprawdza się lateks. Piłki wykonane z lateksu są zwykle lżejsze i nieco tańsze.

Jeśli chodzi o osłonę, to może być ona wykonana ze skóry naturalnej lub sztucznej. Chociaż FIVB zaleca użycie piłek wykonanych z syntetycznej skóry, dla amatorów ten aspekt nie ma raczej dużego znaczenia. Jeżeli mamy wątpliwość, jaką piłkę wybrać, warto szukać znaku „FIVB approved”.

Rate this post