Jaki zegarek sportowy wybrać? Funkcje smartwatcha, które z pewnością się przydadzą!

W obecnych czasach niemalże nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez dostępu do urządzeń elektronicznych, zdecydowanie ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Jednym z takich sprzętów jest bez wątpienia zegarek sportowy. Jakie zegarki typu smartwatch wybrać, by być zadowolonym? Jakie funkcje ma smartwatch wysokiej jakości? Sprawdź i wybierz najlepszy model!

Najciekawsze i najbardziej przydatne funkcje – smartwatch na miarę dzisiejszych czasów!

Jeszcze kilka lat temu zegarki do biegania i sportowe smartwatche posiadały jedynie kilka podstawowych funkcji. Obecnie urządzenia te są bardzo zaawansowane pod względem technicznym i niemalże całkowicie mogą zastąpić swoją użytecznością telefon komórkowy. Nic zatem dziwnego, że większość osób aktywnie uprawiających sport czy stale monitorujących swoją aktywność fizyczną, stawia na nowoczesny zegarek smartwatch. Jaki wybrać jednak model – G Shock, Garett czy Xiaomi? Jakie funkcje będą najlepsze? Oczywiście na liście powinna znaleźć się możliwość dzwonienia, licznik spalonych kalorii, pulsometr, ale nie tylko! Opcji jest zdecydowanie więcej!

Jaki zegarek sportowy, by pozostać w kontakcie? Funkcja dzwonienia oraz odbierania powiadomień

Osoby aktywne fizycznie, poszukującego idealnego zegarka sportowego, powinny stawiać na zegarki do biegania z możliwością wykonywania połączeń telefonicznych. Jest to bardzo duże ułatwienie, dzięki któremu żaden trening nie zostanie przerwany przez konieczność szukania dzwoniącego smartfona. To jednak niejedyna cecha, w którą powinien zostać wyposażony inteligentny zegarek. Jaki wybrać zatem model? Oczywiście taki, na którym będziemy mogli odbierać wszelkie powiadomienia, w tym SMS-y, maile czy aktywności znajomych w mediach społecznościowych. W ten sposób nawet przebywając w domu, nie będzie konieczności ciągłego poruszania się z telefonem w kieszeni.

Zegarek sportowy dla spacerowicza i nie tylko

Rozważając, jaki zegarek sportowy zasługuje na miejsce na naszym nadgarstku, z pewnością nie możemy zapomnieć o funkcjach takich jak liczenie kroków, spalonych kalorii oraz przebytego w ciągu dnia dystansu. Kontrolując te parametry, będziemy w stanie określić poziom naszej aktywności fizycznej podczas 24 h. Nie samymi treningami przecież człowiek żyje. W trakcie dnia nasza aktywność może być naprawdę zaskakująca. Znając ją, o wiele łatwiej będzie nam dobrać odpowiedni plan treningowy czy też dopasować kaloryczność swojej diety.

Możliwość dopasowania rodzaju aktywności fizycznej

Aby w pełni kontrolować jakość oraz intensywność swojego treningu, konieczna będzie również opcja wyboru konkretnego rodzaju aktywności fizycznej na smartwatchu. Nasze urządzenie ma wtedy zaprogramowane specjalne ustawienia, dzięki którym wszelkie pomiary są naprawdę miarodajne. Jeśli zatem idziemy biegać, ustawiamy taką aktywność. Gdy kończymy, przechodzimy natomiast na tryb klasyczny. Spalone kalorie są wtedy liczone o wiele dokładniej. Możliwość wyboru konkretnej aktywności fizycznej to zatem niezwykle ważna cecha, w którą powinien zostać wyposażony każdy dobry zegarek sportowy męski.

Jaki wybrać jednak trening, gdy np. ten, który chcemy wykonać, nie znalazł się na liście w naszym smartwatchu? Najlepiej odnaleźć taki, który jest najbardziej zbliżony intensywnością do naszego. W niektórych modelach możemy także stworzyć swój osobisty rodzaj aktywności fizycznej. Warto zatem posłużyć się taką funkcją.

Funkcje smartwatcha - dopasowanie treningu
Możliwość zaznaczenia rodzaju wykonywanej aktywności fizycznej na zegarku daje nam o wiele dokładniejsze pomiary, niż gdy korzystamy z podstawowych ustawień

Jaki zegarek sportowy do kontroli intensywności wysiłku?

Dla wielu osób aktywnie uprawiających sport bardzo duże znaczenie będzie miał również wbudowany w zegarek sportowy pulsometr oraz wskaźnik natlenienia krwi. W ten sposób w każdej chwili sprawdzimy swoje życiowe parametry. To szczególnie istotne dla sportowców wytrzymałościowych, takich jak biegacze czy kolarze, którzy musza uważać na poziom energii w trakcie długich sesji treningowych. Funkcje te mogą okazać się niezwykle pomocne także podczas m.in. treningów interwałowych lub gdy prowadzony jest trening siatkówki. Warto zatem zainwestować w dobry zegarek z pulsometrem.

Jaki wybrać jednak model? Najlepiej taki, w którym parametry życiowe mierzone są za pomocą optycznego czujnika z diodami LED. Jest on bowiem niezwykle dokładny i daje wysokiej jakości pomiary zgodne z “obrazem rzeczywistym”. Plusem jest także możliwość sparowania pulsometru napiersiowego z zegarkiem – wtedy uzyskujemy maksymalną precyzję pomiarową.

Wbudowany GPS

Wśród sportowców dużym zainteresowaniem cieszy się również zegarek do biegania z GPS. Jaki wybrać jednak moduł? Klasyczny sygnał radiowy wystarczy, by dowiedzieć się, jak długą trasę pokonaliśmy, w jakim czasie tego dokonaliśmy oraz jaki był nasz rekord prędkości. W razie potrzeby zostaniemy także szybko zlokalizowani, chociaż mamy nadzieję, że nie będzie nigdy takiej konieczności. Nowoczesne zegarki sportowe potrafią nawet zaprowadzić sportowca do miejsca rozpoczęcia treningu, co niweluje możliwość zgubienia się w lesie.

Jaki zegarek sportowy, by zostawić smartfona z muzyka w domu?

Większość sportowych zegarków posiada możliwość sterowania muzyką z telefonu. Dla wielu aktywnych to wręcz podstawa – bo grzebanie w smartfonie, by zmienić piosenkę przyprawia o ból głowy każdego, kto liczy tempo!

Jednakże tylko niektóre zegarki mają na tyle pamięci, by zgrywać na nie piosenki i tym samym móc zostawić ciężki telefon w domu. Należy więc dokładnie zastanowić się nad przeznaczeniem zegarka – czy ma on być uzupełnieniem nieodłącznego telefonu, czy też całkowitym zamiennikiem? Potem pozostaje uważnie wczytać się w specyfikację modelu – jeżeli można na niego zgrywać piosenki, z pewnością producent to wyszczególnił.

Płatności zbliżeniowe

Ciekawą i jedną z nowszych funkcji zegarków sportowych jest wbudowany moduł NFC, umożliwiający np. płatności zbliżeniowe. Z jego pomocą możemy zapłacić niemalże w każdym sklepie naszym zegarkiem. Jeśli zatem zapomnimy wody na trening, nie będziemy musieli wracać do domu. Wystarczy skorzystać z inteligentnego urządzenia i gotowe! W taką funkcję został wyposażony np. niejeden smartwatch Guess. Opinie na temat tego typu rozwiązań udostępnianych przez markę są bardzo przychylne. Zdecydowanie warto zatem inwestować w zegarki z modułem NFC.

Najważniejsze funkcje - płatności zbliżeniowe
Płatności zbliżeniowe zegarkiem są wygodne i co najważniejsze – bezpieczne. Nie musimy zatem obawiać się o swoje pieniądze.

To, jaki zegarek sportowy wybierzemy – z modułem płatności czy bez – zależy przede wszystkim od stylu życia. Jeżeli trenujemy w długich jednostkach, lub mamy zwyczaj po treningu wstepować do lokalnej Żabki po cos słodkiego, na pewno się przyda. Oczywiście jednak nie ma sensu dopłacać sporej sumy za moduł którego nie będziemy używali, bo preferujemy inne formy płatności.

Dostęp do aplikacji dedykowanej

Funkcja zegarka sportowego, która przez wielu uważana jest za dodatkowy “bajer”, to oczywiście dostęp do sklepu z aplikacjami. Dzięki niej bezpośrednio na smartwatcha pobierzemy niezbędne oprogramowanie, ułatwiające trening czy codzienne funkcjonowanie. Nie jest to oczywiście warunek konieczny, jednak posiadając taką funkcję, z pewnością szybko przekonamy się, dlaczego jest tak ceniona w inteligentnych zegarkach.

W aplikacjach dedykowanych zegarek przechowuje zebrane dane treningowe, zdrowotne i regeneracyjne, pozwala planować kolejne sesje, a nawet daje sugestie co do dalszego ćwiczenia. Najpopularniejsze platformy należą do wielkich twórców sportowych zegarków – Garmin (platforma Garmin Connect), Suunto (platforma Suunto App) i Polar – (Polar Flow). W przypadku zegarków od tych producentów, tylko korzystając z aplikacji można wyciągnąć z nich pełny potencjał – a jest to potencjał iście profesjonalnego trenera osobistego.

jaki zegarek sportowy na siłownię ze smartfonem
Zegarek sportowy + dedykowana aplikacja to pełna kontrola treningów, postępów w regeneracji i codziennej spontanicznej aktywności.

Jakie funkcje powinien mieć dobry smartwatch?

Do podstawowych funkcji smartwatcha należą m.in. różnorodne tryby treningowe, pulsometr, GPS, krokomierz, licznik kalorii, monitorowanie snu. Nieco bardziej zaawansowane modele są dają także możliwość zdalnego sterowania smartfonem (np. muzyką czy aparatem fotograficznym) oraz odbieranie powiadomień z niego.

Płatności zbliżeniowe NFC są zarezerwowane dla zegarków z najwyższej półki. Znajdziesz je przede wszystkim w popularnych wśród sportowców smartwatchach Garmin. To także od tych bardziej zaawansowanych zegarków możesz oczekiwać najlepszego wsparcia podczas treningów, a nawet… ich stworzenia! Niektóre z nich posiadają aplikację treningową, w której możesz skorzystać z gotowych planów ćwiczeń oraz filmów instruktażowych. To doskonały wybór dla każdego, kto nie lubi monotonii podczas aktywności.

Droższe smartwatche od znanych marek, czyli modele wyposażone w więcej funkcji, pozwolą Ci najlepiej zadbać o siebie nie tylko w czasie treningu. Dzięki nim będziesz mógł poznać dobrze swój organizm i dowiedzieć się więcej o jego funkcjonowaniu i potrzebach. Poza wspomnianym monitorowaniem snu, które jest dostępne w większości modeli, będą czekać na Ciebie także takie funkcje jak: badanie wskaźnika stresu, czy określanie poziomu regeneracji ciała po treningu. A odpowiadanie na potrzeby organizmu z pewnością przełoży się na Twoje sportowe wyniki.

Pamiętaj jednak, że to, jakie funkcje powinien mieć dobry smartwatch, jest kwestią indywidualną i zależy przede wszystkim od Ciebie. Dlatego przed zakupem tego zegarka warto zastanowić się, które funkcje będą oznaczały, że będzie on dobrze dopasowany do Twoich wymagań, a które raczej nigdy nie będą przez Ciebie wykorzystywane.

Jaki zegarek sportowy 2023?

Wybierając smartwatch, warto zwrócić uwagę nie tylko na posiadane przez niego funkcje, ale także to, jakim logotypem jest sygnowane. Znane marki zegarków sportowych odznaczają się doskonałą jakością i to właśnie w nich znajdziesz najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania – w końcu to firmy, które nieustannie testują różne możliwości, aby cały czas odpowiadać na potrzeby klientów i jednocześnie zaskakiwać ich nowymi propozycjami.

Jaki zegarek sportowy warto wybrać w 2023 roku? Niezmiennie na wysokiej pozycji plasują się smartwatche Garmin. To doskonałe modele dla tych bardziej wymagających, którzy nie lubią kompromisów. Warto przyjrzeć się bliżej także modelom marki Polar – to największy konkurent Garmina. Jest świetnie oceniany przez początkujących, oraz przez sportowców miejskich. Polary cechują się większą ilością funkcji liifestyle’owych, z kolei Garmin dominuje pod względem map i ilości statystyk w których mógłby się pogubić amator. Niezmiennie popularne są również gadżety Suunto – ten producent przoduje w kwestii wytrzymałości baterii oraz dokładności modułów GPS. Stawiają na niego przeważnie sportowcy terenowi.

Spoza wielkiej trójki zegarków sportowych również znajdą się marki warte uwagi. Doceniane w branży są zegarki polskiej marki Garett – dla kobiet, mężczyzn oraz dzieci. Ofertę sportowych – i naprawdę dobrych – zegarków powiększa Huawei, Samsung oraz Xiaomi. Ten ostatni producent zasłynął swoimi dobrymi i tanimi smartfonami – z zegarkami jest podobnie.

Smartwatch damski – jaki zegarek sportowy wybrać dla kobiety?

Kobiety nieco rzadziej niż mężczyźni sięgają po zegarek smartwatch damski. Jaki wybrać jednak model dla płci pięknej? Oczywiście taki, który cechuje się wyżej wymienionymi funkcjami, ale przy okazji wygląda również stylowo. Najlepiej, by pasował zarówno do stroju sportowego, jak i dziennego czy nawet eleganckiego. Najłatwiej dopasować zegarek do okazji, zmieniając jego bransoletkę. Starajmy się zatem szukać modeli z wymiennymi paskami dostępnymi w niezliczonych wersjach.

Za najpiękniejsze sportowe zegarki dla kobiet uchodzą modele Garmin Venu, Polar Ignite, Suunto 5 Peak, Garret Sport Activity oraz Samsung Sport Gear.

kobieta w swetrze z zegarkiem sportowym
Nie ukrywajmy – walory estetyczne zegarka zawsze mają znaczenie. Warto wybrać taki wszechstronnie pasujący do sportowych i casualowych ubrań.

Jaki zegarek sportowy wybrać dla mężczyzny?

Smartwatche męskie, wyposażone w przydatne funkcje, również powinny ciekawie wyglądać. W końcu panowie także chcą odpowiednio się prezentować. Dobrze zatem postawić np. na Gino Rossi smartwatch, Casio Protrek, Garmin Fenix czy Polar Vantage M2.

Opinie na temat każdej z tych marek i są bardzo dobre, a wręcz niezliczona ilość modeli daje nam naprawdę duże pole do popisu. Warto zatem zainteresować się zegarkami, które będą mogły być wykorzystywane cały czas, nie tylko podczas treningów.


Jaki zegarek sportowy wybrać? Na początek trzeba zastanowić się nad swoimi realnymi potrzebami co do płatności zbliżeniowych, zgrywania muzyki i chęci korzystania z dedykowanych aplikacji. Na tym etapie wybór modeli znacznie się zawęzi.

Warto wziąć pod uwagę producenta – w tej branży logo naprawdę na znaczenie. Ostatecznym elementem decydującym jest design – zegarek sportowy nosi się często, więc powinno to być jak najprzyjemniejsze noszenie!

3.7/5 - (3 votes)