Kreatyna – dla kogo?

Osoby uprawiające sport powinny przestrzegać diety. Jednak jej założenia mogą być trudne do zrozumienia – szczególnie że w internecie dostępnych jest sporo, często sprzecznych informacji. Wiele z nich dotyczy roli kreatyny. Sprawdź, dlaczego ten składnik diety jest tak ważny!
Zarówno profesjonalni sportowcy, jak i amatorzy często przyjmują różne odżywki, boostery i inne suplementy diety. Mają one ułatwiać osiąganie założonych celów treningowych. Wśród nich często pojawia się kreatyna. Wiele osób nie wie, w jakich ilościach ją zażywać i komu przyda się najbardziej. Co musisz wiedzieć o keratynie?
Czym jest keratyna?
To związek organiczny, który jest naturalnie syntezowany przez ludzki organizm. Powstaje z połączenia trzech aminokwasów – glicyny, argininy i metioniny. Istotnym źródłem kreatyny jest także dieta. Keratyna występuje w pokarmach pochodzenia zwierzęcego.
Kto stosuje kreatynę?
Jako suplement diety wykorzystywana jest przez osoby, które regularnie trenują. Sięgają po nią wyczynowi sportowcy, jak i osoby początkujące. Kreatyna ma istotny wpływ na przyrost masy mięśniowej, pomaga także zachować odpowiedni poziom energii. Dziej się tak dlatego, że:
- jest wykorzystywana do produkcji ATP, czyli substancji będącej źródłem energii dla komórek ludzkiego ciała. Dzięki temu może poprawiać wydolność podczas treningu.
- wspiera procesy związane z budową masy mięśniowej.
- ogranicza aktywność substancji, które mają niekorzystny wpływ na rozwój mięśni.
Jest to więc substancja, która może wielokierunkowo pomagać osiągnąć zamierzone rezultaty treningowe.
Suplementację kreatyną powinny rozważyć szczególnie osoby aktywne fizycznie, które stosują dietę roślinną. Ze względu na ograniczenie spożycie produktów odzwierzęcych, mogą się u nich pojawić niedobory tej substancji.
Kreatyna może też pozytywnie wpływać na kondycję mięśni u osób zagrożonych zmniejszeniem masy mięśniowej – np. wśród osób starszych. Stosowanie kreatyny może też być korzystne w niektórych chorobach neurologicznych.
Jaka forma kreatyny?
Wśród sportowców trwają spory dotyczące tego, jaka forma kreatyny jest najbardziej skuteczna. Najpopularniejszą z nich jest monohydrat kreatyny. Jednak suplement ten występuje także w innych formach jak np. jabłczan, cytrynian, ortoran, ester etylowy. Dlatego najlepiej wybrać produkt, który zawiera też inne, dostosowane do indywidualnych potrzeb substancje, np. kompleksy witamin, aminokwasów, czy taurynę. Można też skupić się na formie preparatu oraz dodatkach smakowych i wybrać taki, który łatwo będzie stosować na co dzień.
Czy stosowanie kreatyny jest bezpieczne?
Preparaty z kreatyną zostały dopuszczone do obrotu, więc są uważane za bezpieczne. Najlepiej przebadaną formą jest monohydrat kreatyny, jednak pozostałe również nie wykazują szkodliwych działań. Warto wybierać preparaty dobrej jakości, z najlepszych surowców. Osoby, które posiadają choroby przewlekłe, lub przyjmują leki, przed rozpoczęciem suplementacji powinny jednak zasięgnąć porady lekarza.