Co oznaczają znaki za plecami siatkarzy?
Gry zespołowe polegają nie tylko na wykorzystaniu do gry umiejętności wysoce wytrenowanych jednostek, które dzięki swojemu doświadczeniu i umiejętnościom mogą wygrać mecz. Polegają na doskonałej komunikacji pomiędzy członkami drużyny, by potencjał każdego gracza został umiejętnie wykorzystany.
Gra w zespole wymaga komunikacji
Siatkarze podczas meczu nie są w stanie każdego kolejnego ruchu konsultować między sobą. To również nie jest czas na to, by wysłuchiwać instrukcji trenera – trzeba zdać się na komunikację między sobą, a ta nie powinna być w żadnym wypadku głośna – by naszej taktyki nie wykorzystał przeciwko nam przeciwnik!
Tajemne siatkarskie znaki
Każdy doskonale kojarzy znaki, które siatkarze podczas meczu pokazują sobie nawzajem trzymając ręce z tyłu na wysokości pośladków. Każdy blog siatkarski pełen jest komentarzy dotyczących taktyki siatkarzy podczas ostatniego meczu – a skąd wiadomo, co to za taktyka, skoro nikt o niej nie mówił?
Można ją odgadnąć na podstawie tych symboli. Kadra Polski w siatkówce ma całą serię swoich symboli, których nie zna nikt inny poza zawodnikami. Mówi się, że każdy klub ma swoje unikalne kody, oficjalne zaś wykorzystywane w siatkówce są tylko dwa.
Dwa oficjalne kody siatkarskie
- Gdy popatrzymy jak gra reprezentacja Polski w siatkówce, dostrzeżemy wysunięty palec wskazujący prawej ręki – oznacza to, że osoba stojąca po tym samym (prawym) skrzydle siatki zostanie zablokowana prostą przez blokującego, natomiast obrońca będzie bronił po skosie.
- Dwa wysunięte palce oznaczają natomiast, że blokujący blokuje skos, natomiast obrońca – prostą. Sposobów na blokowanie i obronę jest jednak bardzo dużo, dlatego też istnieje potrzeba opracowywania swoich własnych klubowych sygnałów.
Sygnały, które pomagają wygrać
Reprezentacja siatkarzy wykonując regularne ćwiczenia dla siatkarzy wykorzystuje profesjonalne boisko do siatkówki. Jeśli chodzi o boisko siatkarskie, jego rozmiary są na tyle duże, że ciężko mówić o swobodnej komunikacji werbalnej między zawodnikami.
Dużo lepszy skutek odniesie komunikacja niewerbalna, przekazywana za pomocą palców u rąk umiejscowionych z tyłu, by sygnałów nie mógł dostrzec przeciwnik i wykorzystać ich do swoich celów. Ważne jest też to, by przeciwnik, nawet gdy dostrzeże ten sygnał, nie zrozumiał jego przekazu.
Sygnały, jakie przekazują sobie gracze w siatkówkę podczas najważniejszych meczy, są trenowane każdego dnia podczas regularnych treningów. Mają one być błyskawicznie wychwytywane i rozumiane, bo w końcu stanowią podstawę komunikacji, czyli siatkarskiego być albo nie być!