Wielki Szlem. World Tour w siatkówce plażowej
W jakich sytuacjach najłatwiej zobaczyć piłki do siatkówki plażowej? Oglądając jeden z turniejów rozgrywanych w ramach World Touru w siatkówce plażowej. To coroczne rozgrywki, które trwają niemal przez pełne 12 miesięcy. Które z imprez World Touru cieszą się największą renomą?
World Tour siatkówka plażowa – historia i zasady
Rozgrywki z cyklu World Tour po raz pierwszy rozegrano w 1989 roku. Wówczas organizowano jedynie zawody dla mężczyzn, kobiece pary wkroczyły do rywalizacji dopiero trzy lata później. Początkowo impreza była zdominowana przez pary ze Stanów Zjednoczonych, które wygrywały pierwsze edycje zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet. Zawody szybko zdobywały jednak popularność i dziś zwycięstwo w cyklu World Tour jest jednym z najbardziej prestiżowych trofeów w siatkówce plażowej. To właśnie na wynikach z tej serii opiera się ranking FIVB, który wyłania część uczestników igrzysk olimpijskich.
Obecnie o randze zawodów decyduje liczba gwiazdek, którymi organizatorzy oznaczają poszczególne imprezy. Najważniejsze są turnieje z pięcioma gwiazdkami, najmniej prestiżowe mają tylko jedną. Od 2015 roku osobno rozgrywany jest jeszcze turniej finałowy. W ostatniej edycji World Touru, 2018-2019, w ramach cyklu rozegrano łącznie 56 turniejów.
Siatkówka plażowa – zasady. World Tour i Wielki Szlem
Zanim rangę zawodów World Touru zaczęto szeregować gwiazdkami, najważniejsze imprezy, niczym w tenisie, były zaliczane do tak zwanego Wielkiego Szlema. Obecnie największym prestiżem cieszą się zawody w szwajcarskim Gstaad oraz w Wiedniu. W obu przypadkach pula nagród wynosiła w ostatnim sezonie aż 300 tysięcy dolarów. Najlepsi siatkarze i siatkarki plażowe więcej mogli zarobić tylko w czasie rozgrywanych w niemieckim Hamburgu mistrzostw świata, gdzie do zgarnięcia było aż pół miliona dolarów.
Inne prestiżowe turnieje, o puli nagród sięgającej 150 tysięcy dolarów, to turnieje w Moskwie, brazylijskiej Itapemie oraz w Las Vegas. Od kilku lat ważne zawody wchodzące w skład World Touru są rozgrywane także na polskich piaskach. Początkowo ich gospodarzem były Stare Jabłonki w województwie warmińsko-mazurskim, obecnie czołowi zawodnicy i zawodniczki goszczą w Warszawie.
World Tour siatkówka plażowa – triumfatorzy
Chociaż w pierwszych edycjach cyklu najlepiej wypadali przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, historyczna klasyfikacja zwycięzców World Touru jest zdominowana przez pary z Brazylii. Wśród mężczyzn zawodnicy z Kraju Kawy triumfowali 17 razy, w rywalizacji kobiecej Brazylijki mają natomiast na koncie aż 23 triumfy. Dopiero za nimi plasują się Amerykanie i Amerykanki, którzy mają na koncie odpowiednio sześć i trzy triumfy. Pary z Europy dochodzą do głosu dopiero w ostatnich latach. W męskich rozgrywkach dobrze radzili sobie bowiem ostatnio reprezentanci Łotwy i Norwegii. U kobiet Europejki triumfowały dotąd tylko raz – w 2016 roku najlepsze okazały się Niemki Laura Ludwig i Kira Walkenhors.