Piłka niesiona i podwójne odbicie. Nieprawidłowe zagrania w siatkówce

Piłka do siatkówki może być odbijana na różne sposoby. Laikom zagrania piłki rękoma mogą się wydawać bardzo proste, ale zróżnicowane odbicia wymagają zaawansowanej techniki. Przy rozgrywaniu czy próbach kiwnięcia piłki na drugą stronę siatki łatwo o błąd. Których zagrań trzeba się najbardziej wystrzegać?
Podstawowe zasady – siatkówka i odbicia piłki
Podstawową regułą rządzącą tą dyscypliną sportu jest zasada trzech odbić – opiera się na niej nawet siatkówka dla dzieci. Zgodnie z nią po trzecim odbiciu piłka powinna znaleźć się na stronie przeciwnika, w przeciwnym razie drużyna traci punkt. Wyjątkiem jest sytuacja, w której piłka dotyka bloku. Wówczas drużyna broniąca wciąż ma do dyspozycji trzy odbicia.
Samym odbiciem siatkarskie przepisy określają “jakikolwiek kontakt z piłką zawodnika uczestniczącego w grze”. Dawniej do gry można było używać jedynie rąk, obecnie dozwolone jest odbijanie piłki dowolną częścią ciała, również nogami. Piłka może nawet w tym samym momencie dotykać kilku części ciała, na przykład ręki i tułowia, byle robiła to jednocześnie. Żaden z zawodników nie może odbić piłki dwa razy z rzędu. Z reguły ponownie wyłamuje się blok – nawet jeśli piłka zahaczy o ręce siatkarza, może się samodzielnie zaasekurować i ponownie jej dotknąć.
Dozwolony jest także równoczesny kontakt z piłką dwóch lub trzech zawodników, ale sędzia interpretuje taką sytuację odpowiednio jako dwa lub trzy odbicia.
Błędy – piłka niesiona w siatkówce
Jednym z najczęściej popełnianych na parkietach błędów jest piłka niesiona, w siatkówce określana czasami także jako piłka rzucona. Jak takie zachowanie zostało opisane w przepisach gry? Według wytycznych polskiej federacji, błąd następuje, gdy piłka “została złapana i/lub rzucona, a nie odbita”. Zazwyczaj jednak nikt na boisku nie rzuca piłki celowo, a błędem jest zbyt długi kontakt ręki z piłką lub jej przytrzymanie.
Odgwizdanie takiego zagrania leży w gestii sędziego, który musi zdecydować, czy kontakt mieścił się jeszcze w granicach dozwolonego odbicia. Najwięcej kontrowersji wzbudzają przeważnie zagrania przypominające pchnięcie piłki nad siatką. Takiego sposobu zmylenia przeciwników próbują czasami siatkarze wykonujący atak – to tak zwana “kiwka”. Innym rozwiązaniem, które sędzia może zinterpretować jako niedozwolony kontakt z piłką, jest próba wypchnięcia jej po bloku rywala na aut.
Piłka niesiona w siatkówce jest także błędem, na który muszą uważać rozgrywający – zwłaszcza wtedy, gdy chcą wystawić piłkę do ataku stojąc kilka metrów od miejsca docelowego. Do takiego zagrania dochodzi czasami również przy próbie obrony. Kiedy piłka do siatkówki jest podbijana przez zawodnika otwartą dłonią, sędziowie niemal zawsze przerywają akcję i przyznają punkt przeciwnikom.