<strong>Odżywki białkowe – co warto wiedzieć na ich temat? Jak wybrać najlepsze?</strong>

Każda aktywnie fizyczna osoba, która chce zbudować właściwą masę mięśniową powinna zdawać sobie sprawę z tego, jak dużą rolę odgrywa dostarczanie odpowiedniej ilości białka do organizmu. I o ile w przypadku osób mało aktywnych wystarczająca ilość białka to około 1 g na 1 kg masy ciała, to w przypadku ćwiczących wartość ta wzrasta do nawet 2,2 g.

Zapotrzebowanie na białko ciężko jest zaspokoić przy pomocy zbilansowanej diety. Na szczęście na rynku panuje bardzo szeroki wybór odżywek białkowych, które wspierają sportowców w budowaniu pięknej i rozwiniętej muskulatury.

Czym są odżywki białkowe?

Odżywki białkowe, dostępne pod adresem https://www.trec.pl/odzywki-i-suplementy/odzywki-bialkowe/, to suplementy diety bardzo popularne wśród sportowców. Odżywka białkowa to zazwyczaj, w dużym uproszczeniu mówiąc, koncentrat białka serwatkowego pozyskiwanego z mleka. W procesie jej produkcji wykorzystuje się serwetkę, a to ze względu na wysoką zawartość białka. Na przyrost masy mięśniowej pozytywnie wpływają długie łańcuchy peptydowe, a te właśnie w dużych ilościach zawiera hydrolizat białka serwatkowego. Oczywiście, białko serwatkowe to nie jedyne białko, które można wykorzystać w procesie produkcji odżywek białkowych. Do równie popularnych białek zaliczają się białka wołowe, jajeczne, sojowe, ryżowe, konopne lub grochowe.

Odżywki białkowe zajmują bardzo ważne miejsce w diecie sportowca, nic więc dziwnego, że z roku na rok stają się coraz bardziej popularne wśród osób aktywnych fizycznie. Odgrywają bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o budowanie masy mięśniowej.

Jak wybrać najlepszą odżywkę białkową?

Uznaje się, że odżywka na bazie białka serwatkowego to najlepsza odżywka białkowa – pod warunkiem, że nie choruje się na nietolerancję laktozy.

Nie podlega żadnej wątpliwości, że jeśli chodzi o najważniejsze funkcje odżywek białkowych, to jest to dostarczanie do organizmu białka. Dlatego przy wyborze konkretnego suplementu trzeba wziąć pod uwagę jego skład, a zwłaszcza proporcje białka do węglowodanów i tłuszczów. Nie najlepszym wyborem są odżywki zawierające duże ilości sztucznych aromatów oraz składników słodzących. Uwaga – duża część sportowców dosładzane odżywki białkowe traktuje jako zdrowszą alternatywę dla słodyczy w trakcie diety odchudzającej – to bardzo rozsądne rozwiązanie, pozwalające połączyć przyjemne z pożytecznym.

Czy odżywki białkowe szkodzą?

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że odżywki białkowe są niezbyt zdrowe dla wątroby. Prawda jest taka, że to właśnie wątroba w największej mierze odpowiedzialna jest za metabolizm białek. Niemniej jednak ich przedawkowanie może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami dla całego organizmu. Jeśli jednak odżywki białkowe stosowane są zgodnie z zaleceniami producenta, stanowią rozsądne wsparcie dla regularnej aktywności fizycznej, a z ich przyjmowaniem nie wiąże się żadne ryzyko.

Warto zwrócić także uwagę na porę przyjmowania odżywek białkowych. Intensywny wysiłek fizyczny sprzyja rozkładowi białek, dlatego ich suplementację zaleca się bezpośrednio po zakończeniu ćwiczeń.

Rate this post