Jak działa kreatyna?

Powstająca dzięki przemianie materii kreatyna jest związkiem chemicznym występującym przede wszystkim w mięśniach i ścięgnach.  Od lat 90. XX w. docenia się jej znaczenie jako naturalnego składnika w diecie sportowców. Kreatyna pomaga bowiem w poprawieniu osiąganych wyników sportowych i budowaniu umięśnionej sylwetki. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Kreatyna wykorzystywana jest przez mięśnie do tworzenia związków wysokoenergetycznych. W okresie między treningami podtrzymuje wysoki poziom ATP. Jest więc bardzo wskazana w warunkach natężonej aktywności fizycznej. Obecnie można posłużyć się produktami do jej suplementacji takimi, jak monohydrat kreatyny. Co warto wiedzieć o tej substancji? 

Czym jest kreatyna?

Kreatyna nazywana jest β-metyloguanidynooctowym. To związek chemiczny, który występuje w organizmach zwierzęcych, głównie ich mięśniach i ścięgnach. Można ją też znaleźć w ludzkim organizmie: przede wszystkim w mięśniach, ale też wątrobie lub mózgu. Daje się ją przyswoić dzięki jedzeniu mięsa, ryb lub suplementacji. Dzienna dawka, której potrzebuje nasz organizm, jest bardzo niewielka. To ok. 0,03 g na kg masy ciała.   

Jak działa kreatyna?

W jaki sposób kreatyna działa na ludzki organizm? Posiada bardzo duży wpływ na odnawianie uniwersalnych nośników energii, czyli cząsteczek ATP. Ich utrzymanie na wysokim poziomie wpływa na to, że człowiek ma siłę właśnie do ciężkich treningów. Wydolność fizyczna zwiększa się przy właściwej suplementacji kreatyny.

Ogólne działanie kreatyny sprowadza się więc do zwiększenia wydolności i wytrzymałości, ale także zwiększenia siły i predyspozycji szybkiej regeneracji po zwiększonym wysiłku. To bardzo istotne w przypadku regularnie trenujących sportowców i osób ciężko pracujących fizycznie. Jednocześnie kreatynę suplementują kulturyści, ponieważ pomaga w budowaniu masy mięśniowej bez tłuszczu.   

Co warto wiedzieć o suplementacji kreatyny? 

Jak wygląda suplementacja kreatyny? Przede wszystkim na rynku dostępne są dwa typy produktów pozwalających robienie tego w wydajny sposób. Chodzi o:

  • Monohydrat kreatyny składający się z kreatyny i cząsteczek wody. Jest to najbardziej popularna forma odżywki. Pozwala na poprawę wytrzymałości, wspiera siłę i anabolizm mięśniowy. Dzięki niemu można budować beztłuszczową masę mięśniową. Efekty stosowania monohydratu są dość szybkie.   
  • Jabłczan kreatyny to produkt o dużej stabilności i bardzo dobrym wchłanianiu. Wykazuje się odpornością na enzymy żołądkowe. Efekty jego stosowania przychodzą nieco później. Jest nieco mniej popularny. 

Kreatyna jest postrzegana jako substancja bezpieczna. Została też dość dobrze przebadana i stosowana jest od lat. Nie oznacza to jednak, że można ją suplementować w dowolnych ilościach. Konieczne jest tu stosowanie się do zaleceń producenta zawartych na opakowaniu. Jednocześnie trzeba monitorować reakcję organizmu na kreatynę. Kiedy nie należy przyjmować tej substancji w postaci suplementacji? Przeciwwskazaniami do jej stosowania są choroby wątroby, nerek i trzustki.   

Rate this post