BCAA – must have każdego sportowca?
Artykuł sponsorowany

BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione, to związki egzogenne, które muszą być dostarczane do ustroju z zewnątrz, wraz z codziennym jadłospisem lub w formie suplementów diety, gdyż organizm nie jest zdolny do ich naturalnej syntezy. To naturalny związek, dobrze znany zarówno wśród doświadczonych sportowców, jak i w gronie początkujących pasjonatów aktywnego trybu życia, który może wykazywać szerokie spektrum działania w ludzkim organizmie. Czym są BCAA aminokwasy i jak mogą oddziaływać na pracę ustroju? Kiedy stosować suplementy diety zawierające BCAA?
Czym są aminokwasy BCAA?
BCAA, z języka angielskiego znane jako Branched-chain amino acids, to grupa trzech aminokwasów egzogennych, które muszą być dostarczane do ustroju z zewnątrz, ponieważ organizm nie jest zdolny do ich naturalnej syntezy. To związki, które wyróżniają się rozgałęzionym łańcuchem bocznym. Do aminokwasów BCAA można zaliczyć składniki, takie jak L-leucyna, L-izoleucyna i L-walina.
BCAA swoją wyjątkowość zawdzięczają nie tylko rozgałęzionemu łańcuchowi bocznemu, ale także miejscu ich metabolizmu – rozpad tych aminokwasów zachodzi przede wszystkim w mięśniach szkieletowych, w przeciwieństwie do innych aminokwasów, które są metabolizowane głównie w wątrobie, co sprawia, że BCAA są szczególnie doceniane przez osoby aktywne fizycznie.
Właściwości i działanie BCAA
BCAA aminokwasy są uznawane za najbardziej anaboliczne, tzn. sprzyjające zwiększaniu masy mięśniowej, spośród wszystkich aminokwasów egzogennych, co powoduje, że są chętnie wykorzystywane przez miłośników aktywnego trybu życia. Wśród aminokwasów rozgałęzionych BCAA można wyróżnić leucynę, która może hamować działanie kortyzolu, czyli hormonu nasilającego procesy kataboliczne. Leucyna może ograniczać rozpad tkanki mięśniowej, a także może zwiększać syntezę białek mięśniowych i sprzyjać przyrostowi mięśni oraz siły. Dodatkowo BCAA zawierają izoleucynę, która może działać antykatabolicznie, a także pozytywnie wpływać na regulację poziomu cukru we krwi, oraz walinę, która nie tylko zabezpiecza mięśnie przed rozpadem, ale także może przyczyniać się do utrzymania optymalnego stężenia hormonu wzrostu w ustroju.
Tym samym BCAA mogą sprzyjać rozbudowie masy mięśniowej i zwiększeniu siły, a jednocześnie mogą korzystnie wpływać na wydajność ćwiczeń i wydłużenie jednostki treningowej. Aminokwasy BCAA mogą także opóźniać pojawienie się uczucia zmęczenia i bolesności mięśni, i mogą pozytywnie oddziaływać na regenerację powysiłkową, przyspieszając jej przebieg. Aminokwasy rozgałęzione mogą również korzystnie wpływać na funkcjonowanie układu odpornościowego, a także na aktywność neuroprzekaźników.
Suplementacja BCAA – kto i kiedy powinien rozważyć przyjmowanie aminokwasów rozgałęzionych?
Suplementy diety zawierające BCAA to preparaty powszechnie wykorzystywane przez wyczynowych sportowców, a także przez miłośników siłowni, którym zależy na zwiększeniu masy i siły mięśniowej.
Wśród początkujących pasjonatów aktywnego trybu życia, BCAA może zmniejszać ból mięśni po treningu, co może pozytywnie oddziaływać na organizm i sprzyjać rozbudowie masy mięśniowej. Z kolei wśród doświadczonych zawodników, BCAA może przyczyniać się do zmniejszenia uczucia zmęczenia, wydłużenia jednostki treningowej i zminimalizowania ryzyka wystąpienia mikrourazów, uszkodzeń czy kontuzji.
BCAA to istotny element kształtowania sylwetki, który może niwelować skutki zbyt intensywnych wysiłków fizycznych. Stosowanie aminokwasów rozgałęzionych przed rozpoczęciem aktywności może zwiększyć wydajność podczas treningu i zahamować przebieg procesów katabolicznych. Z kolei przyjmowanie suplementów BCAA po zakończeniu wysiłku może przyspieszyć regenerację organizmu i zmniejszyć uczucie zmęczenia.