Trening siatkówki dla dzieci, czyli Siatkarskie Ośrodki Szkolne

Reprezentanci Polski w siatkówce w ostatnich latach regularnie zdobywają medale najważniejszych imprez w Europie i na świecie, do czołówki wracają również polskie siatkarki. W wychowaniu następców Michała Kubiaka i Malwiny Smarzek-Godek mają pomóc Siatkarskie Ośrodki Szkolne, czyli SOS. Dzięki nim trening siatkówki dla dzieci i młodzieży przybrał formę ogólnopolskiego programu, który ma zadbać o największe talenty. Na czym polega ten projekt?

Trening siatkówki pod patronatem ministerstwa

Pomysł utworzenia Siatkarskich Ośrodków Szkolnych został przygotowany przez Polski Związek Piłki Siatkowej we współpracy z trenerami, instruktorami i wychowawcami młodzieży. Projekt ruszył w 2012 roku, gdy siatkarskiej centrali udało się pozyskać finansowanie programu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Główny cel, który postawili przed sobą twórcy programu tzw. SOS, to upowszechnianie siatkówki. Chodzi więc o promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia, ale też wyłapywanie uzdolnionych zawodników i zawodniczek z całej Polski – również z miejsc, w których nie ma profesjonalnych klubów siatkarskich na wysokim poziomie rozgrywkowym. SOS są kuźnią talentów dla reprezentacji Polski, a przy okazji mają przyczyniać się do budowania bazy trenerów i siatkarskich instruktorów, którym udostępniane są darmowe materiały dydaktyczne.

Jedyny taki projekt na świecie

Jako że program jest finansowany ze środków rządowych i opiera się również na współpracy z samorządami, młodzi siatkarze nie muszą obawiać się o brak sprzętu, co mogłoby stanowić problem zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Siatki, piłki, ochraniacze do siatkówki – w szkołach, które przystąpiły do projektu, nie brakuje profesjonalnego wyposażenia. A program wspierają również firmy sponsorujące polską siatkówkę, o których dowiesz się więcej z artykułu https://dosiatkowki.pl/klub-siatkarski-z-plusligi-i-jego-sponsor-ile-kosztuje-nadruk-na-koszulce-siatkarskiej/.

Na początku września 2012 roku do projektu przystąpiło 127 szkół, które stworzyły klasy sportowe zrzeszające łącznie około trzech tysięcy młodych ludzi. W ciągu pierwszych sześciu lat z projektu skorzystało aż 30 tys. dziewcząt i chłopców. Działacze chwalą się, że to jedyny kompleksowy, ogólnokrajowy projekt na świecie, obejmujący trening siatkówki dla dzieci i młodzieży.

Siatkarskie Ośrodki Szkolne – najbardziej znani wychowankowie

Przedstawiciele PZPS zapowiadają, że związek planuje rozbudowę programu o jeszcze jeden etap szkolenia siatkarzy – akademicki. Ma on być skierowany do zawodników, którzy tuż po ukończeniu szkoły średniej nie są jeszcze w pełni gotowi do występów w seniorskich rozgrywkach.

Trening siatkówki i zajęcia w SOS przygotowały już jednak kilku zawodników i zawodniczek do gier dla dorosłej reprezentacji Polski. Najsłynniejszymi wychowankami programu są siatkarze, którzy w 2018 roku cieszyli się ze zdobycia mistrzostwa świata seniorów – środkowy bloku Jakub Kochanowski i przyjmujący Bartosz Kwolek. Oprócz nich do kadry trafił rozgrywający Marcin Komenda. Jacek Nawrocki, trener reprezentacji Polski siatkarek, także odważnie stawia na szkolone w SOS zawodniczki. Wśród nich są między innymi Maria Stenzel, Martyna Łukasik i Julia Nowicka.

5/5 - (4 votes)