Mocowanie siatki do siatkówki

Kategorie Zasady0 Komentarzy
siatka

Mocowanie siatki do siatkówki może sprawiać pewne problemy szczególnie osobom, które organizują amatorskie rozgrywki, jednak stosując się do zaleceń i przepisów międzynarodowych organizacji siatkarskich oraz znając regulaminowe zapisy odnoszące się do mocowań, łatwiej poradzisz sobie z tym zadaniem.

Poniżej przedstawiamy zasady mocowania siatki w oparciu o regulaminowe zapisy.

siatka

Słupki

Są najważniejsze. To do nich przymocujesz siatkę. Zgodnie z przepisami powinny mieć one wysokość 2,55 m, optymalne są słupki z możliwością regulacji.

W trakcie międzynarodowych zawodów siatkarskich słupki usytuowane są w odległości 1 m od linii bocznych (lub zgodnie z odrębnymi ustaleniami organizatora z FIVB), w innego rodzaju rozgrywkach nie musisz trzymać się tych wytycznych, jednak warto mieć je na uwadze.

Słupki w żadnym wypadku nie powinny być mocowane i stabilizowane przy pomocy linek czy odciągów – muszą być gładkie, zaokrąglone i nie mogą stwarzać zagrożenia dla graczy.

słupki

Siatka – budowa, wymiary, mocowanie

Siatka obszyta jest płócienną taśmą na całej swej długości. Każdy jej koniec posiada otwór, przez który należy przewlec linkę utrzymującą siatkę i zapewniającą jej odpowiedni naciąg oraz mocowanie do słupków.

W profesjonalnych siatkach, w dolnej części linka naciągająca i mocująca jednocześnie przesuwana jest wewnątrz oczek. Tę linkę też należy przywiązać do słupków.

Standardowa siatka do siatkówki ma wymiary od 9,5 do 10 m długości oraz 1 m szerokości. Należy ją zamocować tak, by w miarę możliwości nad całym boiskiem (jego linią środkową) znajdowała się na tym samym, przepisowym poziomie. Boki siatki mogą znaleźć się na nieco wyższej (nie więcej niż 2 cm) wysokości od wysokości przepisowej, która wynosi:

  • dla mężczyzn i juniorów – 2,43 m,
  • dla kobiet i juniorek – 2,24 m.

siatka

Dodatkowe elementy

Zgodnie z przepisami siatkę należy wyposażyć w antenki, czyli pręty o długości 1,8 m i średnicy 1 cm. Antenki powinny być elastyczne i wykonane z trwałego materiału np. włókna szklanego. Antenki należy zamocować po bokach siatki w miejscu zewnętrznych krawędzi taśm bocznych. Element ten jest traktowany jako integralna część siatki wyznaczająca dopuszczalną przestrzeń przejścia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *