Medalistki mistrzostw Europy. Najlepsze polskie siatkarki plażowe

Polskie zawodniczki coraz lepiej odbijają piłki do siatkówki plażowej, czego efektem są między innymi medale mistrzostw Europy. Reprezentantki Polski na razie nie zbliżyły się jednak do podium igrzysk olimpijskich. Najlepsze polskie siatkarki plażowe wciąż nie są pewne występu w najbliższym turnieju olimpijskim w Tokio w 2020 roku. Która para ma na to największe szanse?

Siatkówka plażowa kobiet – pierwsze turnieje w Polsce

Choć w siatkówkę na plażach w wielu krajach grało się już kilkadziesiąt lat temu, początki zorganizowanych rozgrywek tak zwanej “plażówki” w Polsce to dopiero lata 90. XX wieku. To wówczas, po decyzji o włączeniu tej dyscypliny do programu igrzysk olimpijskich w Atlancie w 1996 roku, Polski Związek Piłki Siatkowej na poważnie zainteresował się siatkarzami i siatkarkami plażowymi. Pierwsze medale mistrzostw Polski kobiet rozdano w 1996 roku – złote krążki na szyi zawiesiły wówczas Agata Tekiel oraz Małgorzata Aleksandrowska z Warszawy. W kolejnym roku mistrzostwa Polski się nie odbyły, tytuł regularnie jest przyznawany dopiero od 1998 roku.

Polskie siatkarki – skład na igrzyska olimpijskie

Jako że rozgrywki w Polsce dopiero raczkowały, trudno było oczekiwać, by reprezentantki kraju znad Wisły zakwalifikowały się na igrzyska organizowane w Atlancie czy cztery lata później w Sydney. Na pierwszy występ polskiego kobiecego duetu w najważniejszym siatkarskim turnieju trzeba było czekać do 2016 roku. Wówczas kwalifikację wywalczyła para Kinga Kołosińska – Monika Brzostek, czyli najbardziej utytułowane polskie siatkarki plażowe. Grając wspólnie, w latach 2012-2016 pięć razy z rzędu wygrały mistrzostwa Polski. Do tego dołożyły medale zdobyte z innymi partnerkami.

Na igrzyskach w Rio de Janeiro Kołosińska i Brzostek wygrały dwa z trzech meczów grupowych i z drugiego miejsca awansowały do 1/8 finału. Tam przegrały jednak 1-2 z australijską parą Louise Bawden – Taliqua Clancy.

Polskie siatkarki plażowe – sukcesy międzynarodowe

Kołosińska i Brzostek mają natomiast na swoim koncie medal mistrzostw Europy. W 2015 roku w austriackim Klagenfurcie wywalczyły brązowy krążek, w meczu o trzecie miejsce pokonując duet ze Słowacji. W tym samym roku jako pierwsze Polki w historii stanęły na podium zawodów FIVB World Tour – zajęły trzecie miejsce w czasie turnieju w Olsztynie.

W sierpniu 2019 roku Kołosińska, po ślubie występująca pod nazwiskiem Wojtasik, jeszcze poprawiła osiągnięcie sprzed czterech lat. Występując w parze z Katarzyną Kociołek zdobyła srebrny medal ME – w finale lepszy okazał się duet z Łotwy.

Siatkówka plażowa – zasady kwalifikacji na IO Tokio 2020

Niedługo po wywalczeniu medalu ME Wojtasik i Kociołek wystąpiły w kwalifikacjach olimpijskich w chińskim Haiyang. Nie zdołały tam jednak wywalczyć prawa do gry w Tokio. Ich szansą na awans jest ranking olimpijski, którego ostateczna wersja zostanie opublikowana w czerwcu 2020 roku. Jest ustalany na podstawie wyników najważniejszych turniejów siatkówki plażowej rozgrywanych w ciągu dwóch lat przed igrzyskami. Kwalifikację olimpijską wywalczy w ten sposób 15 najlepszych duetów. Wojtasik i Kociołek są najwyżej klasyfikowaną polską parą, ale do miejsca gwarantującego grę w Tokio nadal brakuje im kilku pozycji.

5/5 - (7 votes)