Medale dla kobiet. Największe sukcesy reprezentacji Polski siatkarek

Kategorie Polskie siatkarki0 Komentarzy
siatkarki polskie wzrost

Obecnie nad Wisłą największą uwagę kibiców i mediów skupiają na sobie siatkarze, ale całkiem niedawne są jeszcze czasy, gdy to reprezentacja Polski siatkarek błyszczała dużo jaśniejszym blaskiem. Dwa razy, w latach 2003 i 2005, to właśnie ich ekipa była wybierana drużyną roku “Przeglądu Sportowego”. Prezentujemy największe sukcesy biało-czerwonych zawodniczek pod siatką. 

Pierwsze miejsca na podium

Dynamiczny rozwój siatkówki halowej rozpoczął się po II wojnie światowej. W Polsce to kobiety zaczęły odnosić w niej sukcesy szybciej niż mężczyźni. Męska kadra na podium międzynarodowych zawodów po raz pierwszy stanęła dopiero w 1965 roku w organizowanym nad Wisłą Pucharze Świata. Kobieca drużyna biało-czerwonych miała już wówczas na koncie całą gablotę medali.

Pierwszy mecz międzynarodowy, w którym Polki odbijały piłki do siatkówki, rozegrano w 1948 roku. Już rok później biało-czerwone wystartowały w mistrzostwach Europy i z każdej z ośmiu pierwszych edycji tej imprezy przywoziły medal. Do 1971 roku wywalczyły łącznie po cztery srebrne i cztery brązowe krążki. Między innymi dzięki tym wyczynom do dziś w klasyfikacji medalowej czempionatu Polki ustępują tylko reprezentacjom Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i Rosji.

Drużyna olimpijskich medalistek

Siatkarki znad Wisły sukcesy w Europie w latach 50. i 60. potrafiły podeprzeć wynikami w imprezach o jeszcze bardziej prestiżowym charakterze. Z pierwszych mistrzostw świata w 1952 roku wróciły ze srebrnym medalem. Do tego dołożyły dwa trzecie miejsca po czterech i 10 latach. Największy splendor przyniosły im jednak sukcesy na igrzyskach olimpijskich.

W 1964 roku w Tokio i cztery lata później w Meksyku Polki zakończyły rywalizację w igrzyskach z brązowymi medalami. Co prawda biało-czerwone nigdy nie wygrały tej najbardziej prestiżowej siatkarskiej imprezy, ale mogą się pochwalić większą liczbą medali z igrzysk niż mężczyźni. Reprezentanci Polski mają w dorobku tylko jeden medal olimpijski, złoto z Montrealu z 1976 roku.

Kadra Andrzeja Niemczyka

Po okresie sukcesów, zakończonym brązowym medalem mistrzostw Europy w 1971 roku, dla polskiej kobiecej siatkówki nastały gorsze czasy. Przez 32 lata nie stanęły na podium żadnego poważnego turnieju. Sytuację odmienił dopiero Andrzej Niemczyk. W 2003 roku po raz drugi w karierze objął drużynę, w której występują najlepsze siatkarki polskie. Wzrost, technika, siła – jego wybranki imponowały wszystkimi tymi elementami. Efektem były dwa mistrzostwa Europy z 2003 i 2005 roku. Zdobyła je drużyna z Małgorzatą Glinką i Dorotą Świeniewicz na czele, polskie siatkarki zyskały w mediach przydomek “Złotka”.

Ostatni medal międzynarodowej imprezy o dużej randze Polki zdobyły w 2009 roku, już bez Niemczyka. Kadra prowadzona przez Włocha Marco Bonittę wywalczyła brąz w mistrzostwach Europy rozgrywanych na polskich parkietach. Bliska powtórzenia jej wyniku była biało-czerwona drużyna z 2019 roku. Tym razem Polska była współgospodarzem imprezy, ale zespół prowadzony przez Jacka Nawrockiego zakończył turniej na czwartym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *